Dlaczego zdalne zarządzanie oświetleniem jest tak bardzo przydatne?

Wiele osób zastanawia się nad wprowadzeniem do swoich domów zdalnego zarządzania oświetleniem. Produkty tego typu są już od dłuższego czasu dostępne na rynku. Szczególne zainteresowanie nimi w ostatnich latach wynika w głównej mierze z coraz powszechniejszego wprowadzania systemów Smart House, do kompleksowego i zintegrowanego obsługiwania wszystkich domowych instalacji elektrycznych. Zdalne zarządzanie oświetleniem zyskuje znaczące grono zwolenników. Dlaczego? Jeśli szukacie odpowiedzi lub sami zastanawiacie się nad zainstalowaniem takiego rozwiązania, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy artykuł.

Różne oblicza zdalnego zarządzania oświetleniem

Zdalne obsługiwanie oświetlenia znane jest nie od dziś. Jednak dopiero wprowadzenie Smart House sprawiło, że stało się ono jeszcze bardziej praktyczne i naprawdę pożądane przez wielu klientów.

Powszechnie wykorzystuje się je w inteligentnych domach i co ciekawe wcale nie trzeba inwestować gigantycznych nakładów finansowych, aby zmienić dotychczasowy system oświetleniowy na rozwiązanie sterowane zdalnie.

Często wystarczy bowiem tylko zakupienie i połączenie ze źródłami światła odpowiednich odbiorników i nadajników, które zapewniają nam komfort zarządzania każdą z lamp w domu i jego otoczeniu. Do systemu można także włączyć punkty oświetleniowe znajdujące się w ogrodzie, na tarasie lub balkonie.

Jak działa zdalne sterowanie oświetleniem?

System do zdalnego zarządzania oświetleniem może przybierać różne formy. Stosuje się instalacje:

  • rozproszone,
  • scentralizowane,
  • zasilane z baterii lub akumulatorów.

W pierwszym z przypadków elementy instalacji montuje się w puszkach podtynkowych w różnych punktach domu lub na elewacji budynku. W wariancie scentralizowanym występuje w ich miejscu rozdzielnica. Instalacje z bateriami i akumulatorami stanowią natomiast idealne rozwiązanie w miejscach, w których nie ma dostępu do zasilania sieciowego.

Zarządzanie zdalne – urządzenia do sterowania domowymi lampami

Zarządzanie domowych oświetleniem w wersji zdalnej może się odbywać za pośrednictwem różnych urządzeń. Najczęściej są to:

  • dotykowy panel montowany na ścianie w domu,
  • dedykowany pilot,
  • aplikacja na smartfona.

Każde z tych rozwiązań sprawia, że mamy kontrolę nad pojedynczymi źródłami, tworzymy z nich zespoły oświetleniowe albo zarządzamy całą domową instalacją.

Rozwiązania tego typu pozwalają na budowanie scen oświetleniowych, czyli ustawianie konkretnych parametrów różnych punktów (włączenie/wyłączenie lub zmianę natężenia). Z ich pomocą udaje się także tworzyć harmonogramy oświetleniowe, czyli wcześniej ustalony i zadany czasu uruchamiania poszczególnych punktów świetlnych lub ich zespołów. Na takie rozwiązanie pozwalają produkty, które oferuje wybrany sklep elektryczny.

Kiedy zdalne zarządzanie oświetleniem się przydaje?

Zdalne sterowanie jest rozwiązaniem niezmiernie praktycznym i wygodnym. Coraz więcej osób nie wyobraża wręcz sobie codziennego funkcjonowania bez możliwości uruchamiania lub zmiany konfiguracji poszczególnych lamp inaczej niż za pośrednictwem pilota albo aplikacji w telefonie.

Inteligentne oświetlenie pozwala na dopasowanie oświetlenia w domu do indywidualnych potrzeb domowników, co przekłada się na znaczące obniżenie wydatków na prąd. Jeszcze lepsze efekty uzyskujemy, wprowadzając do wnętrz oprócz zdalnego zarządzania także czujniki ruchu.

Oświetlenie sterowane zdalnie jest w pełni bezpieczne oraz gwarantuje maksymalny komfort stosowania. Sprawdza się także w domach, w których żyją osoby starsze lub niepełnosprawne z ograniczoną mobilnością. Dzięki aplikacjom i pilotom do zdalnego sterowania oświetleniem są one w stanie samodzielnie włączać, wyłączać oraz modyfikować parametry światła w pomieszczeniu, bez pomocy osób trzecich.

Pełny system Smart House gwarantuje jednak znacznie więcej. Często łączy oświetlenie z szeregiem innych instalacji, na przykład alarmem i monitoringiem. Z ich pomocą symuluje się obecność mieszkańców w domu, gdy czujniki rozlokowane na terenie posesji wyczują pojawienie się niepożądanych gości.

Zdalne sterowanie oświetleniem – rozwiązanie nie tylko dla leniwych

Piloty i aplikacje na telefon do zdalnego zarządzania oświetleniem to produkty praktyczne i dające szereg rozmaitych możliwości. Często udaje się łączyć różne funkcje, niekoniecznie związane wyłącznie z domowymi punktami świetlnymi, włączonymi do rozbudowanego systemu Smart House. W jego ramach znajdziemy również ogrzewanie, rolety, monitoring, alarmy antywłamaniowe.

Dom staje się kompleksowym i inteligentnym tworem, który zarządza wieloma procesami za nas. Warto korzystać z jego pomocy dla własnej wygody i szeregu oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge