Działka z domem czy grunt pod zabudowę - Na co się zdecydować

Działka z domem czy grunt pod zabudowę? – Na co się zdecydować?

Zamieszkanie we własnym domu wydaje się atrakcyjną alternatywą dla życia w blokowisku. Zanim jednak marzenie się ziści, trzeba postanowić, czy lepszym rozwiązaniem jest działka z domem gotowym do zamieszkania, czy też zakup gruntu i budowa domu według projektu dopasowanego do własnych potrzeb. Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. To które z ich przeważają w konkretnym przypadku, zależy w dużej mierze od indywidualnej sytuacji każdego inwestora.


Chęć zamieszkania we własnym domu wykazuje obecnie coraz więcej osób. Bez wątpienia po części jest to związane z pandemią i obowiązującymi jakiś czas temu ograniczeniami w przemieszczaniu się obywateli. Dom i własne podwórko pozwala korzystać z uroków słonecznej pogody i przebywać blisko natury, bez naruszania jakichkolwiek zakazów. Pozostaje tylko jedno pytanie. Czy lepszym rozwiązaniem jest zakup nieruchomości gruntowej i budowa domu, czy też nabycie gotowego z domu z ogrodem…

Działka z domem z rynku wtórnego lub od dewelopera

Jeśli decydujesz się na zakup gotowego domu, to wcale nie musi to oznaczać, że nabędziesz dom z rynku wtórnego. Możesz przecież zamieszkać w domu dopiero co wybudowanym przez dewelopera. W ostatnich latach coraz częściej możemy się spotkać z osiedlami nowych domków, z których część sprzedaje się dość szybko, bo jeszcze na etapie budowy, inne natomiast już po zakończeniu całej inwestycji. Musisz jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie niesie ze sobą pewne ograniczenia. Przede wszystkim trzeba pogodzić się z tym, że działka z domem wybudowanym przez kogoś innego może nie do końca odzwierciedlać Twoich wszystkich oczekiwań. Powstaje więc pytanie, jak bardzo istotne są to dla Ciebie kwestie i czy jesteś w stanie z nich zrezygnować.

A może jednak zakup gruntu i budowa?

Przed osobami, dla których działka z domem w stanie gotowym nie jest najlepszym rozwiązaniem, otwiera perspektywa rozpoczęcia budowy. Z początku taka inwestycja może trochę przerażać, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na budowę systemem gospodarczym. Takie przedsięwzięcie pozwala sporo zaoszczędzić, jednak wymaga od inwestora odpowiedniej wiedzy, zdolności organizacyjnych i samodzielnego poszukiwania poszczególnych wykonawców oraz nadzorowania ich pracy. Innym rozwiązaniem może być budowa systemem mieszanym lub pod klucz. W tym ostatnim przypadku będzie to wynajęcie generalnego wykonawcy, który będzie odpowiadać za całość robót.

Dlaczego działka z domem gotowym do zamieszkania jest lepsza od budowy we własnym zakresie? Ważnym powodem jest z pewnością to, że inwestor może się do takiego domu wprowadzić natychmiast po jego zakupie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy ten dom wymaga większych prac remontowych. Natomiast budowa oznacza zwykle, że moment wprowadzenia się do domu odwlecze się w czasie na co najmniej dwa lata. Samodzielna budowa ma też jedną, dużą zaletę. Możesz wybrać taką działkę i taki projekt budowlany, który dokładnie wpisze się w Twoje oczekiwania. – Bez kompromisów, ustępstw i rezygnacji z tego, co dla Ciebie ważne.

Która z tych opcji bardziej do Ciebie przemawia: budowa domu, czy działka z domem gotowym do wprowadzenia się od zaraz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge