Elementy architektoniczne, które wpływają na urozmaicenie bryły budynku

Elementy architektoniczne, które wpływają na urozmaicenie bryły budynku

Wybierając projekt budowlany, inwestor musi podjąć decyzję, czyli woli budynek o prostej formie, czy bardziej skomplikowany. W tym drugim przypadku mogą pojawić się elementy architektoniczne, które wpływają na urozmaicenie bryły oraz jej atrakcyjność. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą stanowić mostki termiczne i sprzyjać szybszemu uciekaniu ciepła.

Wybierając projekt, zwracamy przede wszystkim uwagę na wygląd budynku. Tym, co przykuwa naszą uwagę, są między innymi takie elementy architektoniczne jak wykusze, ryzality oraz lukarny.

Wykusze, elementy o wielu znaczeniach

Jednym z najczęściej spotykanych urozmaiceń bryły budynku jest wykusz. Choć pojęcie odnosi się do wystającego z lica budynku i niemającego styczności z fundamentami elementu, to na co dzień jest stosowane w znacznie szerszym znaczeniu. Ujmując inaczej, zgodnie z definicją jest to fragment budynku będący jego integralną częścią, niejako wystający poza ścianę i zawieszony nad ziemią. Znajduje się powyżej parteru. Często jednak tym pojęciem posługujemy się też w odniesieniu do fragmentów budynku wystających poza lico budynku, ale związanych z fundamentami, a więc sięgającymi od parteru, po wyższe kondygnacje.

Ryzality, elementy architektoniczne niesłusznie nazywane wykuszami

O wykuszach przyjęło się mówić w odniesieniu do ryzalitów. Są to właśnie te elementy, o których wspomniano powyżej, a więc wystające poza ścianę budynku i związane z fundamentami. Nazwa wykusz obecnie jest powszechnie stosowana w odniesieniu do takich form zarówno przez osoby, które nie mają wiedzy z zakresu architektury budynków, jak i przez specjalistów. Z ryzalitami, które nazywa się wykuszami, spotkamy się więc w przypadku projektów domów jednorodzinnych, które posiadają te elementy architektoniczne.

Wykusze i ryzality – najważniejsze cechy wspólne

Zaletą wykuszów i ryzalitów jest nie tylko to, że podnoszą atrakcyjność wizualną budynku oraz urozmaicają jego bryłę, ale również to, jak wpływają na jego wnętrze. Największym atutem jest to, że zwiększają jego powierzchnię i pozwalają na tworzenie ciekawych aranżacji. Jednak niektórzy inwestorzy nie mają pomysłu na urządzenie takiej przestrzeni. Wielu inspiracji dostarczają na szczęście dostępne w internecie wizualizacje.

Lukarny – efektowne elementy w dachu budynku

Kolejnym ciekawym elementem architektonicznym, który wpływa na urozmaicenie bryły budynku, są lukarny. Najprościej ujmując, są to nieduże elementy nadbudowy umieszczone w dachu budynku, które mają ścianę frontową z oknem typu ściennego oraz osobnym zadaszeniem. Okno pozwala na lepsze doświetlenie wnętrza, a sama lukarna sprawia, że w jej obrębie we wnętrzu jest więcej przestrzeni. Jej budowa jest jednak dość skomplikowana. Dla inwestorów lukarna ma zarówno znaczenie estetyczne, jak i praktyczne. Warto pamiętać, że jest to integralna część budynku. Dlatego przy doborze materiałów budowlanych i pokryć dachowych zależy zachować spójność.

Elementy architektoniczne, jakie jak lukarny, wykusze i ryzality bez wątpienia zmieniają wygląd budynku i wpływają na jego urozmaicenie. Ich największą wadą jest jednak powstanie mostków termicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge