Elementy architektoniczne, które wpływają na urozmaicenie bryły budynku

Elementy architektoniczne, które wpływają na urozmaicenie bryły budynku

Wybierając projekt budowlany, inwestor musi podjąć decyzję, czyli woli budynek o prostej formie, czy bardziej skomplikowany. W tym drugim przypadku mogą pojawić się elementy architektoniczne, które wpływają na urozmaicenie bryły oraz jej atrakcyjność. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą stanowić mostki termiczne i sprzyjać szybszemu uciekaniu ciepła z budynku.

Wybierając projekt, zwracamy przede wszystkim uwagę na wygląd budynku. Tym, co przykuwa naszą uwagę, są między innymi takie elementy architektoniczne jak wykusze, ryzality oraz lukarny.

Wykusze, elementy o wielu znaczeniach

Jednym z najczęściej spotykanych urozmaiceń bryły budynku jest wykusz. Choć pojęcie odnosi się do wystającego z lica budynku i niemającego styczności z fundamentami elementu, to na co dzień jest stosowane w znacznie szerszym znaczeniu. Ujmując inaczej, zgodnie z definicją jest to fragment budynku będący jego integralną częścią, niejako wystający poza ścianę i zawieszony nad ziemią. Znajduje się powyżej parteru. Często jednak tym pojęciem posługujemy się też w odniesieniu do fragmentów budynku wystających poza lico budynku, ale związanych z fundamentami, a więc sięgającymi od parteru, po wyższe kondygnacje.

Ryzality, elementy architektoniczne niesłusznie nazywane wykuszami

O wykuszach przyjęło się mówić w odniesieniu do ryzalitów. Są to właśnie te elementy, o których wspomniano powyżej, a więc wystające poza ścianę budynku i związane z fundamentami. Nazwa wykusz obecnie jest powszechnie stosowana w odniesieniu do takich form zarówno przez osoby, które nie nie mają wiedzy z zakresu architektury budynków, jak i przez specjalistów. Z ryzalitami, które nazywa się wykuszami, spotkamy się więc w przypadku projektów domów jednorodzinnych, które posiadają te elementy architektoniczne.

Wykusze i ryzality – najważniejsze cechy wspólne

Zaletą wykuszów i ryzalitów jest nie tylko to, że podnoszą atrakcyjność wizualną budynku oraz urozmaicają jego bryłę, ale również to, jak wpływają na jego wnętrze. Największą zaletą jest to, że zwiększają jego powierzchnię i pozwalają na tworzenie ciekawych aranżacji. Jednak niektórzy inwestorzy nie mają pomysłu na urządzenie takiej przestrzeni. Wielu inspiracji dostarczają na szczęście dostępne w internecie wizualizacje.

Lukarny – ciekawe elementy w dachu budynku

Kolejnym ciekawym elementem architektonicznym, który wpływa na urozmaicenie bryły budynku, są lukarny. Najprościej ujmując, są to nieduże elementy nadbudowy umieszczone w dachu budynku, które mają ścianę frontową z oknem typu ściennego oraz osobnym zadaszeniem. Okno pozwala na lepsze doświetlenie wnętrza, a sama lukarna sprawia, że w jej obrębie we wnętrzu jest więcej przestrzeni. Jej budowa jest jednak dość skomplikowana. Dla inwestorów lukarna ma zarówno znaczenie estetyczne, jak i praktyczne. Warto pamiętać, że jest to integralna część budynku. Dlatego przy doborze materiałów budowlanych i pokryć dachowych zależy zachować spójność.

Elementy architektoniczne, jakie jak lukarny, wykusze i ryzality bez wątpienia zmieniają wygląd budynku i wpływają na jego urozmaicenie. Ich największą wadą jest jednak powstanie mostków termicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge