Gniazda elektryczne do blatów kuchennych - wady i zalety

Gniazda elektryczne do blatów kuchennych – wady i zalety

Planując rozkład kuchni, należy uwzględnić miejsca, w których zamontowane zostaną gniazda elektryczne do blatów kuchennych i gniazda naścienne. Ich ilość ani lokalizacja nie mogą być przypadkowe i powinny odpowiadać ilości, rodzajom oraz umiejscowieniu sprzętów, które znajdą się w kuchni. Niezwykle istotne jest zaplanowanie kuchni w taki sposób, by odzwierciedlała potrzeby użytkowników i była w pełni funkcjonalna.

Praktyczne rozwiązania w kuchni są niezwykle istotne. To dzięki nim możemy mówić o wygodzie i bezpieczeństwie użytkowników. Dotyczy to zarówno rozmieszczenia sprzętów kuchennych, jak i osprzętu elektrycznego, w tym gniazd, do których będą podłączane poszczególne sprzęty.

Zaplanuj trójkąt roboczy

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Powinny być usytuowane względem siebie w taki sposób, by tworzyły wierzchołki tzw. trójkąta roboczego. Ważna jest również odpowiednia odległość między nimi. To zapewni funkcjonalność przestrzeni kuchennej oraz wygodę użytkownikom podczas pracy. Dopiero znając rozmieszczenie lodówki, piekarnika i lokalizację innego dużego AGD (kuchenka mikrofalowa, płyta grzewcza, okap), można planować rozmieszczenie gniazd elektrycznych w ścianach.

Wybieramy inne gniazda elektryczne do kuchni

Kiedy wiemy już, gdzie znajdą się sprzęty kuchenne oraz blaty, możemy planować rozmieszczenie pozostałych gniazd elektrycznych, w tym gniazda elektryczne do blatów kuchennych oraz gniazda naścienne. Pozostaje jeszcze pytanie, które z nich wybrać…

Wielu inwestorów decyduje się na montaż obu typów, uzależniając je od miejsca, a także planowanego przeznaczenia. Gniazda naścienne będą doskonałą alternatywą wtedy, kiedy planujemy podpięcie urządzenia do sieci na stałe. Zazwyczaj chodzi tu o małe AGD, takie jak czajnik elektryczny oraz ekspres ciśnieniowy.

Niekiedy jednak podpięcie do sieci nie jest wymagane na stałe, a tylko okresowo, czyli wtedy, gdy będziemy używać takich sprzętów jak mikser, blender, czy kuchenny robot. W takim przypadku zdecydowanie lepiej mogą się sprawdzić gniazda elektryczne do blatów kuchennych.

Jakie zalety mają gniazda elektryczne do blatów kuchennych?

Gniazda chowane w blacie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma wystarczająco dużo miejsca, by zamontować je w ścianie. Są też sposobem na zwiększenie ilości gniazd elektrycznych, które będą potrzebne tylko okazjonalnie. W ten sposób można poprawić funkcjonalność kuchni. Nawet w przypadku konieczności włączenia do zasilania kilku sprzętów AGD, telefonu oraz laptopa, będziemy dysponować odpowiednią ilością portów. A gdy nie będą już potrzebne, ukryjemy je dyskretnie w kuchennym blacie.

Gniazda elektryczne do blatów kuchennych warto zaplanować w takim miejscu, w którym będziemy dysponować odpowiednią ilością przestrzeni roboczej. Dzięki temu nie będzie konieczności przeciągania kabli i przedłużaczy przez całe pomieszczenie, by podłączyć urządzenie elektryczne do sieci zasilającej. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się na wyspie kuchennej.

Jeśli planujesz zamontować gniazda elektryczne do blatów kuchennych, koniecznie zwróć uwagę na ich wodoszczelność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge