Grzejniki na podczerwień - ciepło i wygoda

Grzejniki na podczerwień – ciepło i wygoda

Czy grzejniki na podczerwień mogą być alternatywą dla innych systemów grzewczych? Na czym polega ten sposób ogrzewania i jakie są związane z nim koszty? Czy warto rezygnować z wygody, jaką daje ogrzewanie elektryczne, tkwiąc wciąż przy tych samych starych sposobach ogrzewania? Te pytania powtarzają się co roku, za każdym razem, gdy zbliża się okres jesienno – zimowy i nastaje sezon grzewczy. Dziś postaramy się na nie odpowiedzieć.

Jaki system grzewczy wybrać, by zapewnić komfort cieplny w mieszkaniu i nie ponosić wysokich kosztów? Moim zdaniem warto rozważyć grzejniki na podczerwień. Choć w Polsce jest to jeszcze mało popularny sposób na zapewnienie ciepła we wnętrzu, ze względu na towarzyszące mu zalety z pewnością jest godny uwagi.

Jak działają grzejniki na podczerwień?

Na czym dokładnie polega ogrzewanie na podczerwień? Prawdę mówiąc, mamy z nim do czynienia od wielu lat, bo na tej właśnie zasadzie działa słońce. Jego promienie sprawiają, że po naszym ciele rozchodzi się przyjemne ciepło. Takiego odczucia możemy doświadczyć zarówno latem, jak i zimą. Promienie słoneczne docierające do napotkanych na drodze przedmiotów oraz organizmów żywych zamieniają się w ciepło.

Podobnie działają grzejniki na podczerwień. Emitowane przez nie promienie nie ogrzewają powietrza, ale zamieniają się na ciepło po dotarciu do napotkanych na drodze obiektów. Dopiero wtedy uwolnione ciepło zaczyna ogrzewać powietrze. Taki sposób ogrzewania sprawia, że odczuwamy przyjemne ciepło znacznie szybciej, niż w przypadku innych systemów grzewczych.

W jakich urządzeniach występuje ogrzewanie na podczerwień?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń działających w tym systemie grzewczym. Wśród nich należy wspomnieć grzejniki na podczerwień, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich ogromną zaletą jest to, że użytkownicy odczuwają przyjemne ciepło, zanim jeszcze powietrze w pomieszczeniu zostanie ogrzane. Takie rozwiązanie sprawdzi się wiec doskonale w pomieszczeniach, gdzie są kąpane i przebierane niemowlęta oraz małe dzieci.

Na rynku są też dostępne urządzenia hybrydowe. Łączą one w jednej obudowie dwa niezależne systemy grzewcze, dzięki czemu podnosi się wydajność urządzenia.

Ogrzewanie na podczerwień ma też wady

Jednak i to rozwiązanie – jak to zwykle bywa – nie jest całkiem wolne od wad. Warto pamiętać, że panele, które działają wyłącznie w oparciu o promieniowanie podczerwone, mają dużą bezwładność. Jednak jeśli będą działać w połączeniu z innym systemem grzewczym, mogą zapewnić użytkownikom wygodę połączoną z komfortem cieplnym. Tu właśnie można mówić o zaletach urządzeń hybrydowych. Ich wysoka skuteczność i energooszczędność jest w stanie przekonać coraz więcej osób.

Czy warto zatem stosować grzejniki na podczerwień? – Moim zdaniem zdecydowanie tak. Ich skuteczność i wygoda, którą są w stanie zagwarantować to niepodważalne atuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge