Jak dużą rolę odgrywają spacery w rozwoju psiaka?

Spacer dla psa to bardzo ważny element w zachowaniu prawidłowego rozwoju psychofizycznego. Błędne jest założenie właścicieli psiaków, którzy mają do dyspozycji duże ogrody, że ich pies właśnie tutaj się wyszaleje i wybawi. Dla pupila to przydomowe otoczenie, które bardzo szybko poznaje i zaczyna się nudzić. Pies potrzebuje znacznie więcej, a ze spacerów z nim korzyści wynoszą także właściciele.

Poznawanie otoczenia

Psu wystarczy zaledwie kilka dni, by dokładnie poznać posesję wokół domu. Obejdzie i obwącha każde drzewko i krzaczek. Pozna już wszystkie zapachy, a nawet sąsiadów za płotem. Zacznie się nudzić, a to spowoduje, że stanie się zestresowany, a nawet agresywny. Nie mając już nic nowego do poznania, zmagając się z ograniczonym kontaktem z nowym otoczeniem i nowymi ludźmi, zacznie podgryzać drzewka, krzaczki i rośliny. Będzie pomału niszczył wszystko, co napotka na swojej drodze, a co tylko będzie w stanie ugryźć, przekopać.

Psiakowi pośród przydomowej posesji zacznie brakować bodźców. Pies potrzebuje regularnych spacerów, różnych tras, by dobrze się rozwijać, tak pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Spacery są szczególnie ważne dla szczeniaków, które chłoną nowy dla nich świat, kawałek po kawałku. Jeśli w wieku szczenięcym ten etap zostanie zaniedbany, dorosły pies będzie miał ogromne problemy, gdy dojdzie do kontaktu ze światem zewnętrznym, ale tym pozadomowym.

Podczas spacerów pies ma szansę obwąchiwać wszystko, co napotka na swojej drodze. To nie jest jego kaprys, lecz fizjologia. Psy mają najlepiej rozwinięty zmysł węchu i bez możliwości szukania zapachów, których dotąd nie znały, pogarsza się ich samopoczucie. Psiaki potrzebują widzieć, słyszeć i czuć ludzi oraz zwierzęta, których dotąd nie znały. To dlatego podczas spacerów zdają się być głuche na komendy, z których słuchaniem dotychczas nie miały problemów przebywając w domu czy w ogrodzie.

Aktywność fizyczna

Socjalizacja to jeden z ważniejszych tematów, który nierozerwalnie wiąże się z kwestią spacerów, ale nie tylko to wchodzi w grę, gdy mówi się o wadze zabierania psa zdecydowanie dalej, niż na własną posesję. Nie można pomijać faktu oddawania się aktywności fizycznej. Psiaki podczas spacerów mają wreszcie szansę wybiegać się, wyszaleć, bawić także ze swoimi właścicielami. Otoczenie pozadomowe jest dla nich znacznie ciekawsze, pobudza, a tym samym można zadbać o ich kondycję i zdrowie na długie lata życia.

W wiele zabaw są w stanie zaangażować się właściciele, a to już krok w stronę zacieśnienia relacji i nawiązywania więzi pomiędzy opiekunem, a najlepszym przyjacielem człowieka. Szczęśliwy pies to także szczęśliwy właściciel. Niebagatelnym pozostaje fakt, że wyjście na świeże powietrze dostarcza niezbędnych dawek witaminy D człowiekowi, a do tego uwalnia endorfiny – hormony szczęścia.

Nie ma lepszego sposobu na wspólne spędzenie czasu. Ponadto w trakcie spacerów pojawia się okazja, by uczyć psiaka zachowywania się i słuchania komend w warunkach rozproszenia. Na zewnątrz psy mają znacznie więcej przestrzeni do treningów, ale i zabaw. Wystarczy wziąć ze sobą kilka ciekawych gadżetów, do tego przekąski, które posłużą jako zachęta lub nagroda za dobrze wykonane zadanie.

Na spacerze pies obcuje z przyrodą, która tak naprawdę jest jego naturalnym środowiskiem, bo przecież jego przodkiem jest wilk, który wędruje po lasach, równinach, terenach górskich i pustynnych. Psiak uczy się wielu rzeczy podczas spacerów i nabiera pozytywnych cech. Staje się zrównoważony emocjonalnie, mniej agresywny, jeśli dotąd był z tym problem, i nie ma problemów z nadwagą.

Jak spacerować z psem?

Przede wszystkim regularnie zmieniając trasy, bo obieranie tych samych kierunków podziała w podobny sposób, co wypuszczanie psa tylko do ogródka. Szybko się znudzi i zacznie szukać nowych wrażeń, ale nie tam, gdzie będziemy tego chcieli.

Trzeba mieć na uwadze temperament psa, jego kondycję i wiek, bo przeforsowanie nie jest wskazane. Umiar i w spacerach należy zachować. Jeśli mamy już obrany plan, gdzie i kiedy wybrać się na spacer z ukochanym pupilem, wystarczy pamiętać o niezbędnych akcesoriach, jak obroża, smycz, szelki czy kaganiec. Można zabrać ulubione zabawki psiaka lub smakołyki. Trzeba korzystać z możliwości, jakie daje wspólnie, aktywnie spędzony czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge