Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie

Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie?

Jak zaaranżować funkcjonalną przestrzeń wokół domu? Z pewnością nie powinno w niej zabraknąć opraw oświetleniowych. Ponieważ nasze ogrody użytkowane są nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmierzchu, wprowadzenie do nich lamp, które zagwarantują bezpieczeństwo i wygodę użytkowników, wydaje się konieczne. Ich rodzaj należy uzależnić od sposobu korzystania z przestrzeni, powierzchni ogrodu oraz preferencji domowników.

Zamontowane w ogrodzie lampy powinny zapewniać efektowny wygląd i oświetlać przestrzeń w taki sposób, by gwarantować bezpieczeństwo użytkowników podczas przemieszczania się po posesji. Możemy im też przypisać takie zadanie jak budowanie klimatycznego nastroju i tworzenie niezwykłej scenerii poprzez podświetlanie elementów ogrodu, na przykład roślin. Montowane w ogrodzie oświetlenie powinno też chronić posesję przed wtargnięciem niepowołanych osób, oświetlać podjazd oraz strefę wejścia, a także numer posesji. Przy tym wszystkim musi być też bezpieczne dla użytkowników i trwałe. Z pewnością niejeden inwestor marzy o tym, by było tanie w eksploatacji. Liczne zadania, jakie stawiamy przed takim oświetleniem, stanowią spore wyzwanie.

Planowanie oświetlenia – od tego zaczynamy

Zanim podejmiemy się montażu oświetlenia, powinniśmy je wcześniej zaplanować. Dla funkcjonalności przestrzeni istotny jest przede wszystkim rodzaj opraw oraz sposób ich rozmieszczenia. Z kolei design odgrywa ważną rolę, gdy mówimy o wyglądzie i stylistyce ogrodu. Jeśli oświetlenie posesji planujemy przy użyciu instalacji elektrycznej, należy taką instalację wykonać. Zazwyczaj stanowi ona oddzielny obwód instalacji domowej. Jeśli wykonamy ją jeszcze przed założeniem ogrodu, unikniemy na późniejszym etapie konieczności rozkopywania trawnika oraz rabat kwiatowych.

Planowanie powinno objąć wydzielenie poszczególnych stref funkcjonalnych na terenie ogrodu. Co to dokładnie oznacza? – Chodzi o to, że, użytkując przestrzeń przydomową, rzadko będziemy potrzebować wszystkich opraw jednocześnie. Znacznie częściej zachodzi konieczność włączenia lamp na tarasie (gdy planujemy wieczorny wypoczynek na świeżym powietrzu), opraw przy podjeździe (gdy parkujemy) albo alejek ogrodowych (gdy poruszamy się po ich terenie).

Bezpieczeństwo i wygoda w ogrodzie

Jedną z najistotniejszych funkcji oświetlenia zewnętrznego jest zapewnienie bezpieczeństwa domownikom. Można to zrobić na wiele sposobów. Kluczowe jest oświetlenie najbardziej newralgicznych obszarów, po których będziemy się poruszać po zapadnięciu zmroku. Można to zrobić przy pomocy lamp solarnych albo elektrycznych. Wśród tych drugich doskonale sprawdzają się słupki oświetleniowe oraz oprawy najazdowe, które można montować w bruku.

Na bezpieczeństwo domowników z pewnością wpływa też oświetlenie w strefie wejścia. Zamontowana przy drzwiach oprawa powinna oświetlać sylwetkę osoby stojącej przed domem. Dzięki temu domownicy ograniczą ryzyko wpuszczenia do środka niepowołanych osób.

O bezpieczeństwie będziemy też mówić w kontekście wykorzystania odpowiednich opraw. Pamiętajmy, że do użytku zewnętrznego są przeznaczone lampy z odpowiednio wysokim współczynnikiem IP. Jego wartość należy uzależnić od miejsca montażu (w podbitce dachu, na otwartej przestrzeni, w oczku wodnym itd.).

Efektowne aranżacje z udziałem oświetlenia

Jednak oświetlenie zewnętrzne to nie tylko bezpieczeństwo. To również efektowne aranżacje, które uprzyjemniają czas spędzany na zewnątrz. Dające przyjemne, ciepłe światło oprawy doskonale sprawdzą się w strefie wypoczynkowej, niezależnie czy jest nią taras, patio, czy podwórko. Na wygląd posesji i wizerunek gospodarza bez wątpienia wpływa też oświetlenie domu. Oświetlające dom kinkiety mogą się prezentować naprawdę pięknie. Kolejnym sposobem na podniesienie atrakcyjności posesji po zmroku jest podświetlenie ogrodowej roślinności. Sposobów na tworzenie efektownych scenerii z udziałem oświetlenia może być wiele. Rośliny można oświetlić od dołu, z góry, z tyłu albo z przodu. Można też powiesić na nich świecące girlandy lub inne oprawy.

Oświetlenie w ogrodzie może przybierać różne formy i odzwierciedlać różne potrzeby. Rzadko jednak ogranicza się do jednej tylko lampy. Zazwyczaj jest to kilka opraw, którym powierza się różną funkcję.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Azzardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge