Kolory w mieszkaniu a samopoczucie domowników

Kolory w mieszkaniu a samopoczucie domowników

Jak zaaranżować funkcjonalne i stwarzające komfortowe warunki domownikom wnętrze? Okazuje się, że bardzo istotne znacznie mają kolory w mieszkaniu. Ich dobór nie powinien być przypadkowy, ale dobrze przemyślany i dopasowany do funkcji wnętrza. Dlaczego jest to tak istotne i jaki wpływ mają na nasze samopoczucie konkretne kolory? Zobaczcie sami.

Dlaczego przykładamy dużą uwagę do tego, na jakie barwy zostanie pomalowane wnętrze mieszkania? Odpowiedź jest prosta. Różne kolory wywołują u nas różne, niekiedy całkowicie odmienne odczucia. Jedne wpływają pobudzająco, inne uspokajają. Są też takie, przy których lepiej koncentrujemy uwagę, a nawet wprowadzające do wnętrza pogodną atmosferę.

Szare kolory w mieszkaniu

Szary to najbardziej neutralna barwa. Zazwyczaj nie wywołuje w nas żadnych odczuć. Jeśli jednak zostanie zastosowany w nadmiarze lub jego barwa będzie zbyt intensywna albo za ciemna, może przygnębiać. Z kolei delikatne szarości pomagają się odprężyć i wyciszyć.

Szary stanowi doskonałe tło dla innych barw. Jeśli będzie stonowany, z powodzeniem może zagościć w mieszkaniu jako kolor przewodni. Dobrze wpisuje we wnętrze salonu, sypialni i gabinetu.

Energetyzujące czerwienie

Czerwone kolory w mieszkaniu mogą mieć na nas pozytywny wpływ, jednak nie powinny być stosowane w nadmiarze. Czerwony kolor dodaje energii i pobudza do działania. Najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy we wnętrzu pojawi się w akcentach. Efektownie będzie wyglądać salon, gdy jedną ze ścian pomalujemy na kolor czerwony albo ustawimy przy stole w jadalni czerwone krzesła. Nie powinien być jednak stosowany w takich pomieszczeniach jak sypialnia oraz innych wnętrzach przeznaczonych do wypoczynku.

Soczysty pomarańczowy na poprawę trawienia

W wnętrzach mieszkalnych doskonale sprawdzi się też kolor pomarańczowy, który – podobnie jak barwa czerwona – działa na większość osób pobudzająco. Doskonale nadaje się do jadalni. Może pobudzać apetyt, ale wspomaga też trawienie, dzięki czemu będzie sprzyjać osobom, które próbują się pozbyć zbędnych kilogramów.

Barwa niebieska – nie tylko do pokoju dziecięcego

Niebieskie kolory w mieszkaniu sprawdzają się doskonale, ale tylko w niektórych wnętrzach. Ponieważ sprzyjają odpoczynkowi i koją nerwy, są idealną propozycją do sypialni. Niebieski jest kolorem zimnym, dlatego może przeszkadzać osobom, które preferują ciepłe i przytulne wnętrza. Warto pamiętać także o tym, że pomalowane na niebiesko pomieszczenia wydają się optycznie większe.

Żółte wnętrza

Ciepłe kolory w mieszkaniu pozytywnie wpływają na domowników. Pobudzają do działania i nastrajają pozytywnie. Dodają też energii i dobrze wpływają na kreatywność i pomagają w koncentracji. Dlatego warto rozważyć pomalowanie na kolor żółty pokoju dziecięcego oraz pomieszczeń przeznaczonych do nauki.

Zanim podejmiemy decyzję o tym, jakie kolory powinny zagościć w naszym mieszkaniu, powinniśmy zapoznać się z działaniem poszczególnych barw na nasze samopoczucie. Po krótkiej lekturze zorientujemy, że kolory mają kluczowy wpływ na nasz nastrój oraz efektywność pracy. Już od najmłodszych lat warto otaczać się barwami, które nam sprzyjają. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że ta sama barwa może mieć diametralnie odmienny wpływ na różne osoby. Kolory w mieszkaniu powinny być zatem wybierane świadomie i z rozwagą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge