Lampki na biurko dla dzieci – jak wybierać?

Lampki na biurko dla dzieci to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia uczniów. Dzięki nim najmłodsi mogą się swobodnie uczyć, odrabiać domowe zadania, ale przy pełnej koncentracji. Bez światła tutaj się nie obejdzie! Jak jednak wybrać odpowiednią lampkę, aby pomagała dziecku w nauce, a nie sprawiała, że będzie mu jeszcze trudniej skupić się na najtrudniejszych zadaniach?

Lampki na biurko dla dzieci – prawidłowe ustawienie

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnych modeli, musimy zdecydować o miejscu ustawienia lampki biurkowej. Jeśli nasze dziecko jest praworęczne, oświetlenie powinno się znajdować po lewej stronie. Gdy leworęczne – po prawej stronie. Dzięki temu podczas pisania czy rysowania, ręką dziecko nie będzie sobie zasłaniało światła, tworząc cienie. Podczas nauki cała powierzchnia biurka powinna być równomiernie oświetlona. Powstawanie zaciemnionych miejsc sprawia, że można przeoczyć detale, które w zadaniach domowych są bardzo ważne. Ponadto trudniej się wtedy skupić, a wzrok bardziej się męczy.

Źródło światła

Lampki na biurko dla dzieci muszą oferować odpowiednie źródło światła. Nie poleca się halogenów, które szybko się nagrzewają, poza tym nie dają takiego światła, jakie jest potrzebne podczas nauki. Zwykłe żarówki również odchodzą w zapomnienie, przynajmniej jeśli chodzi o te rodzaje lampek. Nie są one bowiem w stanie zagwarantować takiego natężenia światła i jego barwy, jakiej potrzebują dzieci do odrabiania zadań domowych.

Polecane lampki na biurko dla dzieci to produkty z LED-owym źródłem światła. Atutem jest ich energooszczędność, co docenią rodzice. W szczególności młodzież spędza coraz więcej czasu na nauce, także przed egzaminami. Już nie tylko za dnia, ale i wieczorem, a nawet w nocy, dlatego lampka włączona jest przez długi czas. Klasyczne oświetlenie pobiera dużo prądu, co mogłoby się przekładać na wysokie rachunki za energię elektryczną.

Atutem LED-owego oświetlenia jest także jego znikome nagrzewanie. Takie lampki na biurko dla dzieci są bezpieczne podczas użytkowania. Nawet najmłodsi w ferworze robienia kolejnych wyklejanek czy postaci lepionych z plasteliny, zawadzając o lampkę, nie poczują nadmiernego gorąca, co mogłoby się skończyć bolesnym oparzeniem.

Temperatura barwowa

Bardzo ważny parametr to temperatura barwowa światła, jakie zaprezentują lampki na biurko dla dzieci. Do nauki poleca się wybór źródeł światła o parametrze w przedziale 3000-4000 K (Kelvinów). Jest to światło ciepłe i lekko żółtawe lub białe i całkowicie neutralne. Tutaj trzeba się kierować potrzebami dziecka. Na pewno nie zaleca się wybierania skrajnych temperatur barwowych, ponieważ żółte światło nadaje się do relaksu, natomiast mocno białe i zimne, za bardzo pobudza, szczególnie wieczorową porą.

Konstrukcja

Rodzice muszą ponadto przemyśleć konstrukcję, jaką zaoferuje dana lampka. Na pewno żarówka nie może wystawać spod oprawy, ponieważ będzie powodować oślepianie. Jednocześnie konieczne jest oświetlenie równomiernie całej powierzchni blatu biurka. Dobrze sprawdzają się lampki na biurko dla dzieci, które posiadają regulowane ramię, dzięki czemu można precyzyjnie ustawić kąt padania światła.

Ciekawą alternatywą są lampy kreślarskie, które wyginają się pod różnymi kątami. To doskonały sposób na doświetlanie tych miejsc, w których w danej pozycji dziecko akurat odrabia zadania domowe.

Jeśli będziemy wybierać lampki na biurko dla dzieci zgodnie z powyższymi wskazówkami, wspomożemy naukę swoich pociech. Zapewnimy im najlepsze warunki do poszerzenia swoich horyzontów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge