Maty grzewcze elektryczne - wady i zalety

Maty grzewcze elektryczne – wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem. Pod posadzką mogą być układane rurki z wodą, kable grzejne albo maty grzewcze elektryczne. Te ostatnie mają sporo zalet. Jedną z największych jest bardzo prosty montaż. Jednak na tym ich atuty się nie kończą.

Maty grzewcze elektryczne to urządzenia przeznaczone do ogrzewania różnych typów pomieszczeń. Można układać je w całym mieszkaniu albo tylko wybranych wnętrzach, od których oczekujemy komfortu w postaci ciepłej podłogi. Przykładem takiego pomieszczenia jest łazienka. Maty grzewcze mogą znaleźć zastosowanie jako wspomaganie innego systemu grzewczego albo stanowić główne ogrzewanie, na którym spoczywa obowiązek zapewnienia ciepła w mieszkaniu.

Rozkład temperatury w pomieszczeniu

Ogrzewanie podłogowe sprawia, że we wnętrzu panuje idealny rozkład temperatury. Odczuwamy dzięki niemu wysoki komfort cieplny. Wyższa temperatura panuje wtedy tuż przy podłodze, a nieco chłodniejsza wyżej, czyli na wysokości naszych głów. Przyjemne ciepło rozchodzące się od stóp to uczucie, które spodoba się wielu użytkownikom. Ułożone w podłodze maty grzewcze elektryczne cechuje jeszcze jeden atut. Nie wywołują wzmożonej cyrkulacji powietrza, dzięki czemu w powietrzu unosi się mniej kurzu.

Skuteczność działania

Maty grzewcze elektryczne z powodzeniem ogrzeją całe mieszkanie. Można je stosować jako jedyny system grzewczy albo w celu wspomagania innego systemu. W tym drugim przypadku inwestor może rozważyć montaż mat w wybranych pomieszczeniach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdza się w budynkach dobrze ocieplonych.

Łatwy montaż

Maty grzewcze elektryczne mają jeszcze jedną dużą zaletę – są bardzo łatwe w montażu, który nie wymaga od inwestora specjalistycznej wiedzy. Dzięki temu można pokusić się o ich samodzielne układanie, o ile będziemy pamiętać, by podłączeniem ogrzewania do sieci elektrycznej zajął się już elektryk. Maty grzewcze zbudowane są z przewodów umieszczonych na siatce, dzięki czemu ich układanie jest bardzo proste.

Koszt wykonania instalacji

W porównaniu z innymi systemami grzewczymi w przypadku elektrycznych mat grzewczych możemy mówić o stosunkowo niskim początkowym koszcie instalacji. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na samodzielny montaż, oszczędzimy na usłudze. W tym przypadku nie ma bowiem konieczności zakupu pieca grzewczego, rozprowadzania pionów, czy budowy osobnego pomieszczenia, w którym znajdzie się kocioł (kotłownia). Maty grzewcze elektryczne są układane w cienkiej warstwie kleju tuż pod powierzchnią podłogi. Zatem nie podnoszą znacznie poziomu podłogi.

Do każdego typu podłogi

Na rynku są dostępne maty grzewcze od wielu producentów. Wśród nich znajdziemy produkty przeznaczone do montażu pod podłogami o różnych rodzajach. Maty grzewcze mogą być montowane pod kamiennymi posadzkami, płytkami, terakotą albo panelami podłogowymi.

Estetyka wnętrza

Wybrany przez inwestora system grzewczy może w istotny sposób wpływać na estetykę wnętrza oraz jego funkcjonalność. Maty grzewcze elektryczne są układane bezpośrednio pod podłogą i nie wymagają montażu grzejników naściennych. Dzięki temu użytkownik zyskuje dodatkową przestrzeń, którą może zagospodarować na wiele różnych sposobów – ustawić przy ścianie meble albo zdecydować się na tapetę lub fakturę poprzez ułożenie cegły albo kamienia.

Sterowanie ogrzewaniem i bezobsługowość

Maty grzewcze są bardzo wygodne w użytkowaniu. Nie wymagają od inwestora wiele uwagi, poza koniecznością ustawienia odpowiedniej temperatury. Ich zaletą jest również to, że temperaturą w każdym pomieszczeniu można sterować niezależnie, a dzięki temu dopasowywać ją do indywidualnych wymagań każdego użytkownika.

Maty grzewcze elektryczne – rodzaje

Należy pamiętać, że na rynku jest dostępna szeroka gama tych produktów, a pomiędzy nimi mogą występować istotne różnice. Zasilanie mat może być jednostronne albo dwustronne i może odbywać się za pomocą kabla jednożyłowego lub dwużyłowego.

Maty grzewcze elektryczne mają wiele zalet i mogą być stosowane jako alternatywa dla innych systemów grzewczych. Z powodzeniem zamontujemy je w całym mieszkaniu albo wybranych pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge