Odnawianie drewnianych mebli ogrodowych krok po kroku

Drewno to materiał naturalny, które idealnie wpisuje się w ogrody, i to praktycznie w każdą ich aranżację. Charakterystyczny, niejednorodny, zawsze modny. Drewniane meble ogrodowe zaskakują kształtami, ale i kolorami, bo w zależności od gatunku drewna, a także zastosowanej farby czy lakieru, są w stanie oferować estetykę, która fascynuje w połączeniu z rysunkiem drewna i jego usłojeniem. Do wiosny pozostało jeszcze kilka tygodni, dlatego jest to najlepszy czas, by już teraz zacząć myśleć o odnawianiu, renowacji i odświeżaniu drewnianych mebli ogrodowych. Jak to zrobić w kilku prostych krokach?

Trwałość mebli ogrodowych wykonanych z drewna

Drewniane meble ogrodowe prezentują się pięknie w klasycznych, ale i nowoczesnych ogrodach. Są w stanie zachować swoją trwałość i jakość na długi czas użytkowania, o ile będą właściwie pielęgnowane, chronione i przechowywane. Drewno nie lubi bowiem wilgoci, zmian temperatury, opadów i promieniowania słonecznego. Jest dość wrażliwe na czynniki zewnętrzne, co bez właściwej ochrony kończy się utratą właściwości materiału.

Meble ogrodowe wykonane z drewna, poza sezonem wiosennym i letnim, powinny być przechowywane w suchym miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Jeśli z jakiegoś powodu umieszczenie ich w piwnicy, na strychu lub domku narzędziowym jest niemożliwe i muszą pozostać na zewnątrz, koniecznie trzeba zainwestować w wodoodporne pokrowce lub specjalne plandeki. Im lepiej i szczelniej okryte, tym mniejsze ryzyko, że po zimie nieprzyjemnie nas zaskoczą sporymi uszkodzeniami.

Pielęgnacja mebli ogrodowych drewnianych będzie się różnić w zależności gatunku, jaki posłużył do ich wykonania. Drewna rodzime, jak buk, świerk, dąb czy sosna, wymagają regularnej impregnacji, szczególnie przed pierwszym użyciem, następnie pomalowania farbą bądź polakierowania.

Drewna egzotyczne, jak tek czy eukaliptus, są trwalsze, twarde przede wszystkim i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Ich utrzymanie jest stosunkowo proste, ale jak w przypadku każdego drewna, z czasem i o nie trzeba zadbać decydując się na zastosowanie odpowiednio dobranych impregnatów.

Przygotowanie podłoża jako krok pierwszy

Drewniane meble wymagają oczyszczenia po wyjęciu ich z miejsca przechowywania. Brak łuszczącej się powłoki czy odpadającej farby, pozwala na wykonanie tuż po czyszczeniu, malowania na wybrany kolor. Starą farbę lub lakier należy zeszlifować aż do surowego drewna. Służy do tego papier ścierny lub szlifierka oscylacyjna. Zastosowanie urządzenia jest o tyle dobre, że pozwala ono dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, czego samodzielnie, ręczną pracą, często nie da się wykonać.

Starą powłokę można również usuwać specjalnymi preparatami chemicznymi. Wystarczy pokryć nimi powierzchnie mebli ogrodowych, odczekać około kilku minut aż powłoka zacznie schodzić, a następnie pozbyć się jej za pomocą szpachli.

Pokrywanie powłoką ochronną jako krok drugi

Drugi etap to zastosowanie powłoki ochronnej. Rynek oferuje szereg specjalnych impregnatów technicznych do tego celu, których zastosowanie pozwala należycie zabezpieczyć drewniane elementy przed działaniem czynników zewnętrznych. Meble zyskują na pożądanej trwałości.

Estetyka mebli ogrodowych, czyli malowanie jako krok trzeci

Tak oczyszczone i zabezpieczone meble ogrodowe z drewna, nadają się do ponownego pomalowania. Do wyboru są farby, bejce i lakierobejce. Zastosowanie konkretnego produktu uzależnia się od tego, jak w efekcie końcowym mają się prezentować meble. Dwa ostatnie z wymienionych produktów nadają połysku, dodatkowo tworzą powłokę ochronną, dzięki czemu drewno lepiej radzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Z kolei farby dostępne w szerokiej palecie kolorystycznej, pozwalają uzyskać niemalże dowolny efekt. Tak odnowione meble mają żywsze barwy, wyglądają niczym nowe, a usłojenie drewna jest jeszcze bardziej wyraziste. Farby przeznaczone do mebli ogrodowych posiadają również w swoim składzie specjalne substancje ochronne i pielęgnacyjne, tym samym zwiększając trwałość produktów nimi malowanych.

Na koniec warto pamiętać o tym, by meble dokładnie obejrzeć przed przystąpieniem do ich odnawiania. Jeśli drewno jednak przemokło, zaczęło gnić i czernieć, ponowne malowanie raczej go nie uratuje. To właśnie dlatego tak dużą uwagę powinno się przykładać do ochrony drewnianych mebli ogrodowych, głównie w sezonie jesienno-zimowym. O ile nie wydarzył się żaden psikus tego typu, można brać się za odnawianie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge