Ogrzewanie domu kominkiem - wady i zalety

Ogrzewanie domu kominkiem – wady i zalety

Podstawowym powodem, dla którego inwestor decyduje się na kominek, jest efekt wizualny, przyjemne ciepło i przytulna atmosfera. Ogrzewanie domu kominkiem może dostarczać ciepło do wszystkich pomieszczeń, a to kolejny powód, dla którego inwestorzy decydują się na to rozwiązanie. Wśród tych, którzy dopiero rozpoczynają budowę domu, jak i tych, którzy już zdążyli zamieszkać we własnych czterech kątach, znajdziemy zarówno zwolenników, jak i przeciwników ogrzewania kominkowego.

A jakimi argumentami posługują się jedni i drudzy? – O tym poniżej…

Ogrzewanie domu kominkiem – największe atuty

Przyjemne ciepło, które rozchodzi się od płonącego w kominku drewna, sprawia, że pomieszczenie staje się urokliwe i bardzo przytulne. To jedna z największych zalet, którą wskazują jego zwolennicy. Jednak korzyści może być znacznie więcej. Ogrzewanie domu kominkiem nie musi ograniczać się do jednego pomieszczenia. Ciepło może być doprowadzane do wszystkich wnętrz, a to za sprawą systemu określanego jako DPG (Dystrybucja Gorącego Powietrza) albo kominka z płaszczem wodnym.

Należy pamiętać także o tym, że ogrzewanie domu kominkiem nie wymaga odrębne pomieszczenia, które służyłoby jako kotłownia. Kominek lokalizuje się bowiem w salonie, sypialni lub innym pomieszczeniu użytkowanym na co dzień przez domowników.

Warto zwrócić uwagę również na to, że ogrzewając kominkiem, stajemy się niezależni od dostawców energii. Dlatego wszelkiego rodzaju awarie, które mogą prowadzić do przerw w dostawie prądu, nie wpłyną na komfort domowników. To jedna z najistotniejszych zalet, o której warto pamiętać, wybierając ogrzewanie do domu. Pamiętajmy też, że awaria części systemu dystrybucji ciepła generowanego przez ogrzewanie kominkowe, nie pozbawi użytkowników ogrzewania w pozostałych pomieszczeniach.

Ogrzewanie domu kominkiem ma też wady

Jednak podobnie jak w wielu innych przypadkach, tak i tutaj, nie możemy mówić wyłącznie o zaletach. Takie ogrzewanie ma również swoje wady i warto o nich wspomnieć, jeśli chcemy takie rozwiązanie wprowadzić do swojego domu świadomie, uwzględniając wszystkie za i przeciw.

A jaką największą wadę ma ogrzewanie domu kominkiem? Wiele osób twierdzi, że są to zanieczyszczenia, które się z tym wiążą. Popiół, a czasem również dym, który dostaje się do pomieszczenia, nie wpływa korzystnie na jego estetykę oraz samopoczucie domowników. Podobnie jest zresztą ze składowanym we wnętrzu drewnem, które dla wygody warto mieć zawsze pod ręką. Ono również może być źródłem zanieczyszczeń, a także siedliskiem owadów, które z łatwością przedostaną się do innych części pomieszczenia.

Konieczność składowania drewna w pobliżu kominka to kolejny problem. Jego konsekwencją jest ograniczenie przestrzeni użytkowej pomieszczenia. Osoby, które cenią wygodę, mogą też narzekać na brak automatyki i sterowania, które zapewnia wiele pieców gazowych oraz nowoczesnych grzejników elektrycznych. Dzięki temu możemy mówić o ogrzewaniu bezobsługowym, czego niestety nie jest nam w stanie zagwarantować ogrzewanie domu kominkiem.

Wybierając system grzewczy do domu, należy wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety, jakie wiążą się z konkretnym rozwiązaniem. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek, które mogą być skutkiem nieprzemyślanych decyzji. Ogrzewanie domu kominkiem ma zarówno plusy, jak i minusy i dobrze jest o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge