Ogrzewanie na podczerwień - co warto wiedzieć

Ogrzewanie na podczerwień – co warto wiedzieć

Wybór systemu grzewczego do domu w istotny sposób wpływa na komfort cieplny w pomieszczeniach, koszty ogrzewania oraz wygodę użytkowników. Warto więc dobrze go przemyśleć, a podejmując ostateczną decyzję, rozważyć wszystkie za i przeciw. Pośród wielu różnych dostępnych obecnie na rynku rozwiązań inwestorzy mogą się zdecydować na ogrzewanie na podczerwień. Choć w Polsce nie jest to jeszcze popularny sposób na zapewnienie ciepła w domu, dzięki licznym zaletom cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem.

W odniesieniu do ogrzewania na podczerwień wciąż pojawia się jednak wiele pytań. Ludzie nie są przekonani, czy emitowane przez urządzenia grzewcze promieniowanie podczerwone jest dla nich całkowicie bezpieczne, a niekiedy nie wiedzą nawet dokładnie, na czym takie ogrzewanie polega. Aby rozwiać ich wątpliwości, postanowiliśmy przybliżyć nieco temat i uspokoić tych, którzy być może wahają przed zakupem urządzenia grzewczego na podczerwień.

Ogrzewanie jak Słońce

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, na czym polega ogrzewanie podczerwienią. Tak naprawdę nie jest to dla człowieka żadna nowość, ale rzecz, z którą od wieków spotykamy się na co dzień. W ten właśnie sposób działa całkowicie naturalnie energia słoneczna. Przemieszczając się w postaci fal elektromagnetycznych, dociera do powierzchni Ziemi i znajdujących się na niej różnych przedmiotów. Nie ogrzewa jednak powietrza, a przekształca się w energię cieplną po zetknięciu się z konkretnym przedmiotem albo żywym organizmem. To dlatego nawet w mroźny dzień wystawiając się na działanie promieni słonecznych, odczuwamy przyjemne ciepło. Wystarczy jednak, że słońce zajdzie za chmury, a odczuwalna temperatura będzie już wyraźnie niższa. W taki sam sposób działa ogrzewanie podczerwienią, które w skrócie jest określane jako IR, czyli z angielskiego Infrared.

Ogrzewanie podczerwone we wnętrzach

Promieniowanie podczerwone we wnętrzach praktycznie nie różni się od promieniowania emitowanego przez Słońce. Podobnie jak w przypadku naszej Gwiazdy, tak i w przypadku urządzeń grzewczych na podczerwień emitowane fale wytwarzają ciepło dopiero wtedy, kiedy zetkną się z jakąś przeszkodą, na przykład ze ścianą, znajdującym się w pomieszczeniu przedmiotem albo ciałem człowieka. Uwolnione ciepło jest częściowo absorbowane, a częściowo odbijane i oddawane do otoczenia.

Do ogrzewania we wnętrzach pomieszczeń wykorzystuje się między innymi grzejniki na podczerwień, panele grzewcze, a także maty grzejne i folie grzejne. Dla ich prawidłowego działania istotny jest sposób oraz miejsce montażu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niektóre z tych urządzeń można montować na ścianie, ale są też takie, które montuje się na suficie albo w podłodze, jako ogrzewanie podłogowe. Na rynku nie brakuje również urządzeń mobilnych, które można przestawiać w dowolne miejsce, regulując tym samym temperaturę we wnętrzu.

Ogrzewanie podczerwone a bezpieczeństwo użytkowników

Ogrzewanie podczerwone należy obecnie do jednego z najbezpieczniejszych na rynku. Pamiętając o tym, by nie stawać zbyt blisko paneli grzewczych, zapewnimy sobie i domownikom pełne bezpieczeństwo, a także komfort cieplny oraz wygodę użytkowania. Jego zaletą jest to, że nie wywołuje we wnętrzu ruchu powietrza, a zatem nie powoduje unoszenia się kurzu. Dzięki temu jest doskonałą alternatywą dla alergików.

Ponieważ promieniowanie podczerwone nie ogrzewa powietrza, nie powoduje też jego wysuszania. To kolejny, duży atut. Co więcej, obsługa takich urządzeń jest bardzo prosta, a sama technologia należy do ekologicznych. Montaż urządzeń grzewczych również nie jest kłopotliwy, a ponieważ te są praktycznie bezawaryjne i bezobsługowe, możemy mówić o wysokim komforcie użytkowania.

Zalety tych urządzeń można wymieniać jeszcze długo. Zamiast tego, chcemy wspomnieć o jednej, istotnej kwestii. Choć ogrzewanie podczerwienią generuje niskie zużycie energii, niektórzy inwestorzy początkowo obawiają się wysokich rachunków za prąd. Warto w tym miejscu wspomnieć, że te będą bardzo niskie, a nawet zerowe, jeśli oprócz ogrzewania na podczerwień zdecydujemy się też na panele fotowoltaiczne.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Econovli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge