Ogrzewanie podłogowe na prąd – dlaczego warto?

Nie w każdym wnętrzu można zainstalować tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. Powody mogą być naprawdę różne – od czysto konstrukcyjnych, aż do aranżacyjnych. Czy jesteśmy wówczas skazani na chłód i brak przytulności? Nic z tych rzeczy. Fenomenalnym rozwiązaniem okazuje się praktyczne i skuteczne ogrzewanie podłogowe na prąd.

Ogrzewanie podłogowe na prąd – kiedy warto je zainstalować?

W wielu nowych inwestycjach z góry zakłada się wprowadzenie ogrzewania podłogowego, którego montaż coraz powszechniej uznaje się za standard. Jeszcze kilka lat temu decydowali się na nie nieliczni – systemy podłogowe były kosztowne w montażu i późniejszej eksploatacji. Obecnie może sobie na nie pozwolić niemal każdy. Ciepła podłoga przekonała Polaków na tyle, że ten typ ogrzewania jest obecnie jednym z najpopularniejszych.

Ogrzewanie podłogowe na prąd bywa wykorzystywane jako ogrzewanie główne, zapewniające ciepło w całym pomieszczeniu lub budynku. Zdecydowanie lepiej sprawdza się w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach. Z tego względu chętnie decydują się na nie właściciele mieszkań lub apartamentów.

System podłogowy podnosi komfort, zapewniając przyjemne odczucie ciepłej podłogi, nie wysusza powietrza i jest zdrowy dla wszystkich mieszkańców – nawet tych najmłodszych.

Sporo osób prywatnych decyduje się na zastosowanie ogrzewania podłogowego w szczególnie wymagających pomieszczeniach. Może być ono użyte wówczas jako rozwiązanie wspierające główną instalację (np. konwekcyjną). W ten sposób rozwiązuje się choćby kwestię zapewnienia ciepła w łazienkach, w których temperatura powinna być nieco wyższa niż w pozostałych częściach domu.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest tak popularne?

Największymi zaletami ogrzewania podłogowego są bez wątpienia wygoda i funkcjonalność. System nagrzewa się sprawnie, grzejąc nie w jednym punkcie, ale równomiernie, na całej powierzchni podłogi. Zarządzanie ogrzewaniem nie jest specjalnie uciążliwe ani trudne, nawet dla osób starszych. Przy ogrzewaniu podłogowym możemy precyzyjnie określić pożądaną temperaturę we wnętrzu, a system sam zadba o zapewnienie optymalnych warunków przez cały czas.

Rozwiązania powierzchniowe pozwalają na uzyskanie efektu przyjemnie ciepłej podłogi, co bywa szczególnie przydatne w łazienkach, zwłaszcza po wyjściu spod prysznica, gdy dojmujące uczucie chłodu doskwiera niemal każdemu.

Dodatkowo model ogrzewania pomieszczeń, w którym ciepło rozchodzi się od podłogi jest szczególnie polecany przez specjalistów, gdyż pozytywnie wpływa na ludzką kondycję oraz samopoczucie.

Na koniec warto też wspomnieć, że ogrzewanie podłogowe na prąd nie wymusza sztucznej cyrkulacji powietrza, jak choćby grzejniki konwekcyjne. Dzięki temu nie dochodzi do nieustannego unoszenia kurzu i roztoczy, czyli silnych alergenów, które wpływają na złe samopoczucie u alergików.

Typy ogrzewania powierzchniowego – na co się zdecydować?

Za najczęściej używane rozwiązania grzewcze podłogowe uznaje się:

  • ogrzewanie podłogowe wodne,
  • elektryczne maty i folie grzewcze.

Pierwszy z wymienionych systemów składa się z cienkich rurek, układanych pod powierzchnią podłogi, według zasady – im gęściej ułożona instalacja, tym więcej ciepła otrzymamy. Całość pokrywa się następnie wylewką i dopiero na niej układa właściwą podłogę. Ogrzewanie wodne podpina się do pompy wodnej, która rozprowadza ciepłą wodę (o temperaturze niższej niż w przypadku standardowego kotła do CO). Rurki nagrzewają się i przekazują ciepło do powierzchni podłogi, a następnie do całego pomieszczenia. Ogrzewanie tego typu jest dość wydajne, jednak równocześnie kosztowne. Sama instalacja, jak i późniejsze utrzymanie wszystkich elementów generuje bowiem sporo wydatków.

Oprócz rozwiązań wodnych coraz częściej spotyka się rozwiązania elektryczne – maty lub folie, czyli ogrzewanie podłogowe na prąd. Z ich pomocą można szybko i sprawnie ogrzać pomieszczenia, które nie zostały włączone do globalnego systemu centralnego ogrzewania. Maty i folie wystarczy tylko podłączyć do domowej instalacji elektrycznej – nie ma potrzeby inwestować w dodatkowy osprzęt ani w drogie urządzenia, jak kotły lub pompy. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest zatem zdecydowanie prostsze i tańsze w montażu. Późniejsze użytkowanie nie generuje dodatkowych kosztów, poza rachunkami za użytą energię elektryczną.

Ogrzewanie podłogowe – komfort i przytulność

Popularność ogrzewania podłogowego wzrasta z każdym rokiem. Wprowadzenie na rynek rozwiązań elektrycznych – szybkich i prostych w montażu, sprawiło, że już nie musimy przeprowadzać skomplikowanych prac remontowych, żeby ogrzać podłogi w naszych domach.

Dzięki temu ciepło może swobodnie rozchodzić się od stóp do głów – dla przyjemności i komfortu wszystkich domowników i gości. Ogrzewanie podłogowe na prąd to zatem propozycja, którą warto rozważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge