Oświetlenie mieszkania w industrialnym stylu

Oświetlenie mieszkania w industrialnym stylu

Styl industrialny odznacza się surowością i skromnością. Oświetlenie mieszkania w takim wnętrzu nie może być przypadkowe. Musi doskonale korespondować ze stylistyką pomieszczenia i gwarantować jego funkcjonalność. Jego design zdecydowanie różni się na tle innych opraw oświetleniowych.

Aby dobrze zrozumieć, czym charakteryzuje się oświetlenie mieszkania w stylu industrialnym, trzeba przede wszystkim poznać sam styl i jego najważniejsze cechy. Warto wspomnieć, że powstał w okresie recesji i był odpowiedzią na potrzeby artystów, którzy w opuszczonych, starych fabrykach aranżowali wnętrza mieszkalne połączone często z warsztatami pracy.

Styl industrialny – krótka charakterystyka

We wnętrzach industrialnych nie ma miejsca na przepych, czy wyszukane elementy. Wszystko powinno być proste i utrzymane w minimalistycznym stylu. Doskonale sprawdzają się meble, oświetlenie mieszkania oraz inne elementy wyposażenia nawiązujące stylistyką do tych, które można było spotkać we wnętrzach fabryk, warsztatów i magazynów albo wręcz z takich miejsc pochodzące. Ewentualne uszkodzenia, takie jak wgniecenia labo ślady rdzy nie stanowią problemu i nie dyskwalifikują lampy albo mebla.

W industrialnych wnętrzach część wystroju często stanowią elementy konstrukcyjne budynku. Nie powinny dziwić odsłonięte rury, ceglane ściany czy betonowe stropy. Na porządku dziennym będą też widoczne, żelbetonowe zbrojenia i wiszące kable, stanowiące element instalacji elektrycznej. Pomimo tego, że są na widoku, nie mogą stanowić zagrożenia dla użytkowników.

Industrialne wnętrza cechują się przestronnością i wielofunkcyjnym zastosowaniem. Pomieszczenia są raczej duże i otwarte, co jest typowe dla pofabrycznych hal adaptowanych na mieszkania. Ważną rolę pełni w nich oświetlenie. W ciągu dnia wystarczającą ilość światła zapewniają duże przeszklenia, a po zmierzchu wprowadzone do aranżacji w odpowiedniej liczbie oprawy oświetleniowe.

Industrialne oświetlenie mieszkania

Wprowadzone do industrialnej aranżacji lampy nie muszą być idealne pod względem barwy, czy formy. Wszelkiego rodzaju niedoskonałości są świadectwem tego, że stanowią one autentyczne, industrialne elementy wyposażenia. Jednak nawet lampy, które powstają współcześnie, potrafią doskonale imitować tego typu oświetlenie. W asortymencie producentów znajdziemy wiele sposobów na efektowne oświetlenie mieszkania w stylu loft. Będą to charakterystyczne lampy ukryte za metalową, czarną kratką, które bardzo dobrze sprawdzają się również we wnętrzach skandynawskich oraz nowoczesnych. Będą to również lampy z dużym, betonowym kloszem, który w ostatnich latach stał się modnym elementem wystroju.

Charakterystyczne dla tego stylu są lampy w formie odwróconej, metalowej misy, która wcale nie musi całkowicie osłaniać źródła świata. Wystająca z takiego klosza żarówka to również typowa cecha loftu. Zresztą industrialne oświetlenie mieszkania nie potrzebuje w ogóle klosza. Rolę lampy doskonale spełnia zawieszona na samym kablu, nieosłonięta niczym żarówka.

Oświetlenie mieszkania z jednej strony powinno odzwierciedlać potrzeby domowników i zapewniać funkcjonalność wnętrza, a z drugiej wpisywać się w stylistykę wystroju. Lampy w stylu industrialnym bardzo dobrze komponują się z pomieszczeniami w stylu loft. Co więcej, chętnie wprowadzane są także do innych aranżacji. Pomimo tego, że są proste w formie i surowe, stanowią doskonały przykład na to, jak oświetlenie mieszkania może ocieplić wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge