Oświetlenie pokoju dziecięcego - sprawdź, jak wpływa na funkcjonalność wnętrza

Oświetlenie pokoju dziecięcego – sprawdź, jak wpływa na funkcjonalność wnętrza

Jedną z najistotniejszych kwestii podczas aranżacji mieszkania jest oświetlenie pokoju dziecięcego. Wielofunkcyjne wnętrze, które będzie dla dziecka zarazem sypialnią, miejscem do nauki, zabawy i przyjmowania gości nie może zostać wyposażone w zaledwie jedną lampę, która przejmie te wszystkie funkcje. 

W przypadku pokoju dziecięcego warto pomyśleć o zróżnicowaniu oświetlenia i dostosowaniu go do pełnionych przez wnętrze funkcji. Powierzenie mu wielu różnych zadań wymusza wprowadzenie do wnętrza kilku opraw oświetleniowych.  

Oświetlenie pokoju dziecięcego – identyfikujemy strefy funkcjonalne

Zanim podejmiemy się aranżacji pokoju swojej pociechy, musimy przede wszystkim ustalić, jakie oświetlenie powinno w nim zagościć. Warto to zrobić jeszcze na etapie remontu, co pozwoli dostosować instalację elektryczną w pomieszczeniu.

Oświetlenie pokoju dziecięcego rzadko ogranicza się do jednej zawieszonej centralnie na suficie lampy. Znacznie częściej jest to kilka różnych opraw, które poprawiają funkcjonalność wnętrza i decydują o komforcie jego użytkowania. Pośród nich, poza oświetleniem ogólnym, którego zadaniem jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, powinno się też znaleźć oświetlenie strefy przeznaczonej do nauki oraz miejsca wyznaczonego na sen i odpoczynek. Wymienione wyżej strefy i dopasowane do nich oświetlenie to absolutne must have niemal każdego dziecięcego pokoju. Wyjątek mogą stanowić niewielkie przestrzenie, które z powodzeniem oświetlą dwie lampy (jedna o przeznaczeniu ogólnym, druga ustawiona na biurku). 

W większych pomieszczeniach można się pokusić o dodatkowe oświetlenie pokoju dziecięco o charakterze dekoracyjnym.

Jak zaaranżować poszczególne strefy w pokoju dziecka?

Ogólne oświetlenie pokoju dziecięcego to zazwyczaj zawieszona centralnie na suficie lampa, której rozproszone światło oświetla równomiernie całe wnętrze. Takie oświetlenie powinno się sprawdzić idealnie podczas zabawy albo w czasie spotkań z przyjaciółmi.

Przy łóżku (na nocnym stoliku albo szafce) warto postawić małą lampkę, którą będzie można zaświecić przed snem albo tuż po przebudzeniu. Oświetlenie pokoju dziecięcego w strefie przeznaczonej na wypoczynek powinno sprzyjać relaksowi i wyciszać dziecko. Takie działanie ma światło o ciepłej barwie.

Bardzo istotne jest to, jakie oświetlenie zagości w strefie przeznaczonej do nauki. Może to być zarówno ustawiona przy biurku lampa stojąca, jak i nieduża lampa stołowa. Ważne, by emitowane przez nią światło było skierowane na blat i dobrze oświetlało całą jego powierzchnię. Powinno mieć barwę chłodną, dzięki czemu będzie dobrze wpływać na jego koncentrację.

Poza lampami, którym przydzielono konkretne zadania, można wprowadzić do aranżacji również oświetlenie dekoracyjne. Producenci opraw oświetleniowych prezentują szeroką gamę tego typu produktów, które z łatwością trafiają w upodobania dzieci. W niektórych przypadkach lampy-dekoracje mogą pełnić równocześnie rolę oświetlenia strefy nocnej.

Poza niewątpliwie istotnymi kwestiami, takimi jak kolorystyka oraz wygodne w użytkowaniu meble bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie pokoju dziecięcego. Od tego, w jaki sposób zostanie zaaranżowane, zależy w dużym stopniu funkcjonalność wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge