Oświetlenie wokół domu – co warto o nim wiedzieć?

Nie tylko w domowych wnętrzach potrzebujemy światła. Przydaje się ono również w ogrodach, na ścieżkach dojścia do domu oraz w rozmaitych przestrzeniach wypoczynkowych w pobliżu zabudowań. Lampy do ogrodu zdecydowanie różnią się od tych, których najczęściej używa się w pomieszczeniach. Jakie powinny być i co zrobić, żeby oświetlenie wokół domu było w pełni funkcjonalne i jak najbardziej praktyczne? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.

Oświetlenie wokół domu – najważniejsze funkcje lamp zewnętrznych

Oświetlenie montowane na terenie posesji w pobliżu domu pełni szereg mocno zróżnicowanych funkcji. Przede wszystkim oczywiście zapewnia bezpieczeństwo i komfort przemieszczania się po zmroku. W innym razie byłoby nieco trudno pokonać dystans od bramki do drzwi wejściowych lub przechodzić ścieżkami z domu do ogrodu albo strefy wypoczynku.

Równocześnie bez oświetlenia nie sposób odpoczywać w przydomowych altanach lub na tarasach. Lampy pozwalają zatem na kontynuowanie spotkań towarzyskich nawet po zapadnięciu zmroku.

Lampy w ogrodzie potrafią stanowić fenomenalną dekorację. Z ich pomocą uzyskuje się ciekawą grę świateł i cieni lub po prostu podświetla szczególnie ciekawe detale w ogrodzie, jak choćby elementy małej architektury (altany, fontanny) albo dekoracyjne okazy flory o szczególnych walorach ozdobnych.

Cechy oświetlenia wokół domu – czym muszą się wyróżniać lampy zewnętrzne?

Jak już wspomnieliśmy, oświetlenie wokół domu, w otwartym terenie, musi wyróżniać się wieloma konkretnymi cechami.

Najważniejszą z nich jest oczywiście trwałość opraw. Poza czterema ścianami domu lampy są nieustannie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego tez oprawy do użytku na zewnątrz wykonuje się najczęściej z trwałych metali odpornych na korozję.

Drugim kluczowym wyznacznikiem lamp do ogrodu jest ich wodoszczelność. Nie sposób bowiem używać opraw, które nie są odporne na działanie wilgoci lub zalanie wodą. Jeśli woda dostanie się do wnętrza obudowy, może dojść do trwałego uszkodzenia produktu oraz zwarcia, które z kolei bywa groźne dla użytkowników, prowadząc niejednokrotnie do porażenia prądem.

Oświetlenie wokół domu należy zatem wybierać, biorąc pod uwagę stopień wodoszczelności lamp. Określa się go przy pomocy skali IP.

Oprawy montowane na elewacji budynku, pod dachem, mogą mieć współczynnik na poziomie IP44. Jeżeli natomiast mają być zamontowane w otwartym terenie, koniecznie trzeba postawić na produkty z wodoszczelnością na poziomie IP46. Z kolei punkty świetlne instalowane w oczkach wodnych lub fontannach zdecydowanie muszą mieć współczynnik najwyższy, czyli na przykład IP48 lub IP69.

Warto również zwrócić uwagę na drugi z parametrów. Mamy na myśli klasę ochronności. Oprawy oświetleniowe do ogrodu powinny należeć do najwyższej z nich, czyli klasy 3. Gwarantuje to odpowiednie zabezpieczenie przed ewentualnym porażeniem prądem.

Najpopularniejsze oprawy do ogrodu – co może się przydać?

W ogrodach i na podjazdach przed domem wykorzystuje się rozmaite oprawy. Wszystko zależy od funkcji, jaką dana przestrzeń ma spełniać.

Szczególnie dużą popularnością cieszą się lampy wpustowe, montowane bezpośrednio w powierzchni gruntu lub na elewacji budynków. Pozwalają skutecznie doświetlić całą przestrzeń, zapewnić bezpieczeństwo podczas przemieszczania się głównymi ciągami komunikacyjnymi.

Podobną rolę jako oświetlenie wokół domu często pełnią także kinkiety. Są praktyczne, nie zajmują wiele miejsca, a przy tym dają wystarczającą ilość światła do przemieszczania się lub wypoczynku na tarasie.

W strefach relaksu montuje się także lampy wiszące. Pozwalają na zbudowanie przyjemnego i nastrojowego miejsca do wypoczynku. Dzięki wykorzystaniu okazałych i ozdobnych opraw tworzy się prawdziwy letni odpowiednik salonu.

Idealne oświetlenie do ogrodu – komfort, bezpieczeństwo i nastrój

W ogrodzie spędzamy sporo czasu na wypoczynku, pracach polowych lub podczas organizowanych przyjęć w plenerze.

Dlatego też warto znaleźć praktyczne rozwiązania oświetleniowe, które pozwolą na skuteczne i wygodne doświetlenie wszystkich kluczowych punktów przestrzeni – strefy przy drzwiach wejściowych, ścieżek dojścia lub tarasu i altany.

W każdym z tych miejsc potrzebujemy światła do przemieszczania się i wykonywania podstawowych czynności. Zadbajmy zatem o to, żeby wszystkie przestrzenie idealnie spełniały swoje funkcje, nawet po zapadnięciu zmroku, a oświetlenie wokół domu było niesamowitą dekoracją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge