Planujemy oświetlenie kuchni

Planujemy oświetlenie kuchni

Niezależnie od tego, czy dysponujesz kuchnią dużą, czy małą, będącą oddzielnym pomieszczeniem, czy otwartą na salon, dobrze doświetloną światłem naturalnym, czy pozbawioną okien, podczas jej aranżacji musisz pamiętać o jednej istotnej rzeczy. Kluczowe dla utrzymania jej funkcjonalności jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła sztucznego. Dobrze zaplanowane oświetlenie sprawi, że wnętrze będzie wygodne w codziennym użytkowaniu i bezpieczne dla domowników.

Aranżując kuchnię, nie można się ograniczyć do jednej zamontowanej na suficie oprawy. Bardzo istotne jest tu również oświetlenie miejscowe, które doświetli dobrze blat roboczy. Warto pomyśleć też o lampie montowanej nad stołem, przy którym spożywa się posiłki. Niektórzy inwestorzy decydują się także o uzupełnienie aranżacji o światło o charakterze dekoracyjnym.

Zanim przystąpisz do montażu opraw oświetleniowych, powinieneś dokładnie zaplanować ich rozmieszczenie. Jak będzie wyglądało oświetlenie ogólne? Gdzie umieścić światło punktowe i jaką formę przybierze lampa zawieszona nad stołem?

Oświetlenie ogólne w aranżacji nowoczesnej kuchni

Niezależnie od tego, jak zaaranżujemy przestrzeń kuchni, nie może zabraknąć w niej oświetlenia ogólnego. Jego zadaniem jest wypełnienie wnętrza światłem rozproszonym, które dotrze do wszystkich zakamarków pomieszczenia. Światło rozproszone będzie bardzo ważne między innymi podczas porządkowania kuchni i codziennego sprzątania. Nie musi być bardzo silne, jednak powinno być dostatecznie jasne, by zagwarantować wygodę podczas korzystania z pomieszczenia.

W roli oświetlenia ogólnego sprawdzi się światło odbite od sufitu emitowane przez żyrandol albo większy plafon. Alternatywą może być instalacja świetlna wykonana w podwieszanym suficie, w którym montuje się oprawy wpustowe albo instalacja z równomiernie rozmieszczonymi plafonami natynkowymi. Ostatnio modne są też lampy montowane na szynach. Ich zaletą jest możliwość zmiany lokalizacji opraw oraz zmiany kierunku padania światła. Wszystkie typy wymienionych wyżej opraw oferuje internetowy sklep z oświetleniem.

Oświetlenie blatu roboczego

O oświetleniu miejscowym mówimy przede wszystkim w kontekście opraw montowanych nad blatem roboczym. Ich zdaniem jest oświetlenie jasnym, skierowanym światłem jego powierzchni. Takie oprawy mogą być montowane w różny sposób. Jeśli inwestor zdecyduje się na montaż szafek wiszących, oprawy mogą być zamontowane pod tymi szafkami. Mogą być też montowane bezpośrednio na ścianie albo na suficie, w przypadku, gdy aranżacja nie przewiduje szafek wiszących.

Oświetlenie blatu roboczego jest niezwykle istotne dla komfortu pracy w kuchni. Dlaczego? Wyobraźmy sobie, że kuchnia została go pozbawiona, a użytkownicy, stojąc przy blacie roboczym, zasłaniają swoim ciałem światło emitowane przez zamontowaną centralnie na suficie lampę. W takich okolicznościach nie trudno o skaleczenie, nie mówiąc już o dyskomforcie podczas gotowania i przygotowywania posiłków na źle oświetlonej przestrzeni roboczej.

Światło nad stołem, przy którym spożywasz posiłki

Poza wymienionymi wyżej oprawami warto zadbać też o montaż lampy nad stołem w jadalni. Jej wielkość i formę należy uzależnić od kształtu i wielkości stołu. W tym miejscu montuje się zwykle lampy wiszące z możliwością regulacji wysokości, na jakiej zostaną umieszczone źródła światła. Jest to o tyle istotne, że pozwala dopasować wysokość, na jakiej zawiśnie lampa do oczekiwań użytkowników. Ważne jest to, by emitowane przez nią światło nie raziło w oczy siedzących przy stole, wywołując zjawisko olśnienia. Odpowiednim wyborem mogą być też zamontowane nad stołem plafony. Ważne, by dobrze oświetlały blat stołu. W tym miejscu można zamontować oprawy o klasycznych formach albo pokusić się o lampy o bardziej wyszukanych kształtach.

Oświetlenie kuchni warto przemyśleć na etapie remontu pomieszczenia. Dzięki temu inwestor będzie mógł dostosować instalację elektryczną do zaplanowanej aranżacji. Uniknie w ten sposób konieczności kucia ścian na etapie prac wykończeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge