Planujesz przeprowadzkę Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Planujesz przeprowadzkę? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Zmiana miejsca zamieszkania potrafi wywrócić życie do góry nogami. Nowe otoczenie, konieczność dopełnienia wielu urzędowych formalności i do tego szkody, jakich możemy się spodziewać w związku z nieostrożnym przewożeniem naszych mebli, domowych sprzętów i rzeczy osobistych. Na szczęście tego ostatniego można łatwo uniknąć. Wystarczy zadbać, by wszystko zostało odpowiednio zapakowane i zabezpieczone.

Pakowanie rzeczy osobistych można zacząć na długo przed planowaną przeprowadzką. Ile wcześniej? – To zależy od tego, jak wiele przedmiotów udało nam się zgromadzić. Czasem wystarczy na to kilka tygodni, innym razem warto zacząć nawet 2 – 3 miesiące przed terminem zmiany miejsca zamieszkania.

Odpowiednio dużo czasu na pakowanie, to jednak nie wszystko. Przeprowadzkę przeżyjemy bez stresu, jeśli wdrożymy w życie kilka innych pomysłów.

Zacznij od gruntownych porządków

Wielu z nas ma tendencje do gromadzenia różnych przedmiotów. Mogą to być rzeczy codziennego użytku, pamiątki albo tak zwane “przydasie”, czyli przedmioty, których aktualnie nie potrzebujemy, ale przewidujemy, że mogą się nam przydać w przyszłości. Niestety wiele z nich kończy na dnie pudełek i nigdy nie powraca do użytku.

Przeprowadzka to doskonała okazja, by dokonać przeglądu takich przedmiotów. Być może nie wszystkie utraciły dawną świetność i rzeczywiście zostaną jeszcze wykorzystane. A co z tymi, które już się nam nie przydadzą? Warto popytać znajomych. Może oni podarują im drugie życie? Część z nich z całą pewnością trzeba będzie wyrzucić.

Dlaczego warto zabrać się za takie porządki? Przewożenie wszystkich przedmiotów do nowego domu nie ma sensu, bo skoro z wielu z nich nie korzystaliśmy od dawna, to prawdopodobieństwo, że będziemy ich używać w nowym lokum, jest znikome. Będą zatem niepotrzebnie zajmować miejsce i zbierać kurz. Pozbywając się ich jeszcze w starym mieszkaniu, ograniczmy ilość rzeczy, które trzeba będzie pakować i przewozić. Dzięki temu unikniemy też dużego bałaganu w nowym mieszkaniu.

Pakowanie i zabezpieczanie przedmiotów

To, czy wszystkie przedmioty dotrą do miejsca docelowego bez żadnych uszkodzeń, zależy od sposobu, w jaki je zabezpieczymy na czas transportu. Kluczową kwestią jest tu planowanie. By uniknąć chaosu, warto zacząć pakowanie od rzeczy, których aktualnie nie używamy. Robimy to – o czym już wspomnieliśmy – na wiele dni przed planowaną przeprowadzką. Takimi rzeczami mogą być dawno nieczytane książki albo nienoszona aktualnie, sezonowa odzież.

Kluczowe jest także właściwe pakowanie przedmiotów. Odpowiednich akcesoriów może dostarczyć centrum opakowań. Znajdziemy tam charakteryzujące się różnymi wymiarami i gabarytami tekturowe kartony, taśmy do pakowania, folię bąbelkową, folię stretch i wypełniacze do paczek. To, które z nich wykorzystamy, powinniśmy uzależnić od rodzaju pakowanych przedmiotów i ich podatności na uszkodzenia. Szczególnej dbałości wymagają przedmioty najbardziej wrażliwe, w tym elektronika, szkło, ceramika oraz sprzęt AGD i RTV. Od tego, jak je zabezpieczmy, będzie zależało, czy dotrą do nowego lokum bez żadnych uszkodzeń. A te mogą być różne: zarysowania, obicia, stłuczenia. Czasem wystarczą wstrząsy albo drgania, by uszkodzić delikatną elektronikę. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając akcesoria do pakowania i poza tekturowym kartonem wykorzystać do tego wypełniacze, które uniemożliwią przemieszczanie się przedmiotu wewnątrz paczki oraz akcesoria takie, jak folia bąbelkowa, która zamortyzuje wstrząsy.

Po zapakowaniu przedmiotów przychodzi czas na ich opisanie. Na każdej paczce warto umieścić napis, który będzie informował, co znajduje się wewnątrz i jak należy się z nią obchodzić. W przypadku delikatnych i wrażliwych na uszkodzenia przedmiotów należy zaznaczyć, gdzie znajduje się góra, a gdzie dół paczki.

Przygotowanie przedmiotów w odpowiedni sposób pomoże uchronić nas przed stratami. Dobrze zaplanowana i przemyślana przeprowadzka nie jest już taka straszna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge