Prawidłowe oświetlenie biurka – o czym trzeba pamiętać?

Biurko w gabinecie lub w domu to przestrzeń, przy której spędzamy wiele godzin na wytężonej pracy. Aby wszystkie działania przebiegały sprawnie, bez nadmiernego przemęczenia, należy zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków do wykonywania obowiązków. Kluczowym elementem jest oczywiście oświetlenie, które daje szansę na komfortowe oraz efektywne działanie przez wiele godzin.

Biurko – mikrokosmos pracownika lub przedsiębiorcy

Przestrzeń na biurku i wokół niego to obszar o wielkim znaczeniu dla higieny i komfortu codziennej pracy. Dlatego trzeba zadbać o to, żeby zapewnić sobie w tym zakresie optymalne warunki do działania. Co jest istotne oprócz wspomnianego już oświetlenia?

Niezmiernie ważne jest samo biurko. Jego wielkość powinna być dostosowana do charakteru wykonywanej pracy. Dzięki temu zmieścimy zarówno komputer, notatniki oraz szereg innych, niezbędnych przedmiotów, których potrzebujemy do działania. Blat musi się znajdować na takiej wysokości, żebyśmy mogli się na nim wygodnie oprzeć.

Oprócz biurka powinniśmy też skrupulatnie i z wielką troską podejść do wyboru krzesła. Musi być ono dopasowane do naszego wzrostu oraz wagi, gwarantując wygodę siedzenia przez wiele godzin. Warto wybrać model wyposażony w podłokietniki. Wysokość krzesła powinna umożliwiać wygodne siedzenie, z nogami ustawionymi pod kątem prostym oraz stopami ustawionymi w całości na podłodze.

Nie zapominajmy też o tym, że przy biurku należy siedzieć w pozycji wyprostowanej, co pozwala zmniejszyć ilość późniejszych problemów z kręgosłupem.

Światło przy biurku – co powinniśmy zamontować?

Przejdźmy teraz do sedna pracy przy biurku, czyli do właściwego zaplanowania oświetlenia. Podobnie jak w wielu innych aspektach życia, tak i w przypadku wprowadzania światła do przestrzeni roboczej, warto stawiać na naturalność.

Światło słoneczne jest bowiem najbezpieczniejsze oraz gwarantuje optymalne warunki do pracy. Jeśli zatem tylko jest to możliwe, stwórzmy przestrzeń roboczą tam, gdzie mamy dostęp do dużej ilości naturalnego światła. Oczywiście nie zastąpi nam ono w pełni oświetlenia sztucznego, jednak może znacząco pomóc w komfortowym wykonywaniu wszelkich obowiązków.

W pomieszczeniu powinno się znaleźć oświetlenie główne, sufitowe. Zapewnia ono wygodę przemieszczania się. Nie wpływa jednak znacząco na podniesienie komfortu pracy. Oprócz niego trzeba koniecznie zadbać o właściwą lampę na biurko.

Jaka powinna być lampka na biurko?

Lampy oświetlające przestrzeń do pracy to najczęściej produkty stojące, stołowe. Niekiedy zastępują je specjalne, techniczne produkty wiszące, jednakże wciąż należą do wyjątków.

Jaka powinna być zatem lampka na biurko? Przede wszystkim musi dokładnie i równomiernie oświetlać całą przestrzeń roboczą, tworząc odpowiednie warunki do pracy.

Warto zamontować lampę o regulowanej wysokości, co dodatkowo zwiększa komfort działania. Dolna krawędź klosza powinna znajdować się poniżej linii wzroku. Dzięki temu możemy wykonywać wszystkie obowiązki bez obaw o efekt olśnienia lub powstawanie serii odbłysków, które dodatkowo męczą oczy i mogą być przyczyną bólu głowy.

A co ze źródłem światła? Ogólna zasada, zawarta w przepisach BHP, głosi, że lampa na biurko powinna dawać światło o natężeniu minimum 500 lx, co tworzy właściwe i bezpieczne warunki do pracy. Takie natężenie uzyskamy dzięki produktom tradycyjnym o mocy 60W lub energooszczędnym żarówkom LED, mającym jasność około 400 lumenów.

Przy oświetlaniu biurka warto pamiętać o barwie światła. Często mówi się, że w miejscach przeznaczonych do pracy należy stosować światło zimno białe. Wyzwala ono energię, pobudza kreatywność i sprawia, że chce się nam działać. Pamiętajmy jednak, że zbyt zimne światło sztuczne po dłuższym czasie męczy wzrok, wpływając negatywnie na efektywność pracy. Warto zatem sięgać po źródła światła, jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego.

Właściwe oświetlenie biurka – sposób na lepszą pracę

Wykazanie się dbałością przy wyborze lampy na biurko sprawia, że tworzymy optymalną przestrzeń do działania, w której możemy pracować przez wiele godzin, bez uczucia zmęczenia, bólu oczu lub głowy.

Warto zatem oświetlić biurko zgodnie z wytycznymi BHP oraz naszymi własnymi preferencjami – dla dobra naszej pracy, kreatywności i zdrowia.

Artykuł przygotowano przy współpracy z

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge