Przeprowadzka do nowego domu - krótki poradnik

Przeprowadzka do nowego domu – krótki poradnik

Jeśli planujemy zmianę miejsca zamieszkania, przygotowania do niego musimy zacząć odpowiednio wcześnie. Przeprowadzka do nowego domu nie powinna być pozostawiana na ostatnią chwilę, bo może skutkować sporym zamieszaniem i wprowadzać niepotrzebny chaos. Zdecydowanie lepiej zaplanować ją krok po kroku, uwzględniając kolejność pakowania rzeczy osobistych, opiekę nad dziećmi i domowymi pupilami oraz zatrudnienie ekipy przeprowadzkowej. Wszystkie czynności warto rozłożyć w czasie, uwzględniając konkretne terminy.

Przeprowadzka do nowego domu jest sporym wyzwaniem. Może jednak przebiec gładko i bez zbędnych komplikacji, jeśli nasze podejście do tematu będzie odpowiednie.

Przede wszystkim planowanie

Planowanie to pierwszy i najważniejszy etap tego przedsięwzięcia. Warto usiąść wcześniej z kartką papieru i zanotować rzeczy, których trzeba będzie dopilnować. Dobrze jest też przemyśleć kolejność pakowania poszczególnych przedmiotów. Jeśli część z nich możemy przewieźć do nowego domu wcześniej, to warto to zrobić. Ustawione w nowym lokum na strychu lub w garażu nie powinny nikomu przeszkadzać, a nam zdecydowanie łatwiej będzie porządkować pozostałą przestrzeń i pakować kolejne przedmioty.

Porządki domowe – dobra praktyka

Przeprowadzka do nowego domu jest też okazją do uporządkowania starego lokum i przejrzenia rzeczy osobistych. Przy okazji pakowania z pewnością znajdziemy wśród nich wiele dawno nieużywanych rzeczy. Być może niektóre z nich mogą się przydać znajomym albo komuś z rodziny. Można też oddać je osobom potrzebującym albo – jeśli są w dobrym stanie – sprzedać. Przewożenie do nowego domu przedmiotów, które od dawna nie są nam już potrzebne, najczęściej nie ma sensu. W nowym miejscu zajmują tylko przestrzeń i będą zbierać kurz, nie znajdując zastosowania.

Przeprowadzka do nowego domu i pakowanie

Nieodłącznym elementem przeprowadzki jest pakowanie. Zabieramy ze sobą meble, sprzęt AGD i RTV oraz rzeczy osobiste. Im więcej mamy przedmiotów do zabrania, tym więcej czasu należy poświęcić na pakowanie. W niektórych przypadkach warto je zacząć miesiąc, a nawet dwa miesiące wcześniej. Rozpoczynamy od tych przedmiotów, których nie będziemy już potrzebować w dotychczasowym mieszkaniu. Zazwyczaj są to rodzinne pamiątki, książki i nienoszona, sezonowa odzież. Później przechodzimy do tych używanych okazjonalnie, a tuż przed przeprowadzką, a nawet w jej dniu kończymy na przedmiotach codziennego użytku, które warto mieć stale pod ręką.

Przy okazji pakowania, należy przygotować osobną torbę, w której umieścimy najpotrzebniejsze rzeczy. Dzięki temu z łatwością odnajdziemy je po przybyciu do nowego domu. Warto zadbać też o solidne oklejenie i opisanie kartonowych pudeł. Jeśli umieścimy na nich etykiety informujące, co znajduje się w środku i w którym pomieszczeniu powinny się znaleźć, z łatwością zorganizujemy się w nowym lokum. Poza kartonami tekturowymi i taśmą do pakowania można wykorzystać folię bąbelkową, folię stretch, papier pakowy, wypełniacze do paczek itp.

Opieka nad dziećmi i domowymi zwierzętami

Na czas przeprowadzki warto pomyśleć też o opiece nad dziećmi i domowymi pupilami. Być może będzie się nimi mogła zająć babcia? A może opiekę nad nimi powierzymy bliskim przyjaciołom? Dobrze jest uzgodnić to wcześniej, dzięki czemu, w dniu przeprowadzki nie zrobi się nerwowo.

Zmianie miejsca zamieszkania zawsze towarzyszą duże emocje. – Nowe miejsce, nowi ludzi, nowe wyzwania – jednym słowem przygoda, która z czasem ma się przerodzić w codzienność. Zastanawiając się nad tym, jak ta zmiana przebiegnie, nie zapomnijmy, że przeprowadzka do nowego domu to również duże przedsięwzięcie. Jeśli dobrze się do niego przygotujemy, obejdzie się bez stresu i przykrych niespodzianek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge