Styl w architekturze wnętrz - najpopularniejszy wystrój współczesnych mieszkań

Styl w architekturze wnętrz – najpopularniejszy wystrój współczesnych mieszkań

Remontując mieszkanie albo aranżując je po raz pierwszy, należy określić, jaki styl w architekturze wnętrz będzie w nim dominował. Od niego będzie zależał wystrój wnętrza oraz jego wygląd. Wśród najpopularniejszych współcześnie stylów dominują aranżacje nowoczesne oraz loftowe. Czym się charakteryzują?

Styl w architekturze wnętrz powinien odzwierciedlać oczekiwania osoby, która będzie z niego korzystać. Niezależnie od tego, na jaki wystrój zdecyduje się inwestor, aranżacja powinna być spójna pod względem wizualnym i funkcjonalna.

Industrialne inspiracje zza wielkiej wody

Styl loftowy wziął swój początek w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Był odpowiedzią na panującą wówczas recesję. Narodził się z potrzeby zagospodarowania opuszczonych, starych fabryk. Prym początkowo wiedli tu artyści, którzy aranżowali w nich swoje mieszkania oraz pracownia. Z czasem to, co początkowo było koniecznością, stało się modą.

Dziś styl industrialny cieszy się sporym zainteresowaniem osób z różnych grup społecznych i o zróżnicowanej zasobności portfela. Często jest postrzegany jako synonim ekstrawagancji, a niekiedy także prestiżu.

Industrialny styl w architekturze wnętrz cechuje się przestronnymi, wielofunkcyjnymi wnętrzami. Charakterystyczne są surowe materiały, takie metal, drewno, szkło, cegła i beton. Dominuje stonowana kolorystyka, zwłaszcza biele, beże i szarości. Elementem wyposażenia mogą być stare, pofabryczne metalowe szafki oraz mające surowy wygląd lampy, a także meble z drugiej ręki, z widocznymi śladami użytkowania. W tym przypadku nie dziwią nietypowe połączenia i elementy wyposażenia, które zdecydowanie odbiegają od siebie wyglądem. We wnętrzu ważna jest prostota i minimalizm, a także umiar we wprowadzaniu do aranżacji mebli i dodatków.

Nowoczesny styl w architekturze wnętrz ciągle w modzie

Choć nowoczesny styl w architekturze wnętrz powstał na początku XX w., nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem. Początkowo był przeciwwagą dla bogato dekorowanych aranżacji modnych w XIX wieku. Styl nowoczesny, określany też mianem modernistycznego, odrzucał znany z poprzedniej epoki przepych i kierował się ku prostocie.

Jego cechami charakterystycznymi są przestronne wnętrza i minimalizm, który polega na wprowadzaniu do aranżacji tych elementów wyposażenia, które są niezbędne do codziennego użytkowania. Pojawiające się w nim meble są oszczędne w formie i pozbawione niepotrzebnych elementów dekoracyjnych. Kluczowa jest funkcjonalność i przejrzystość pomieszczenia. Ważne są duże przeszklenia, które wpuszczają dużo światła oraz jasna, stonowana kolorystyka, wśród której najczęściej pojawiają się biele, beże i szarości. Meble i elementy wyposażenia cechują się prostymi, geometrycznymi kształtami oraz gładką powierzchnią. W aranżacji mogą pojawiać się duże przeszklenia i meble z połyskiem, które optycznie powiększają wnętrze.

Nowoczesny i industrialny styl w architekturze wnętrz mają ze sobą wiele wspólnego. I w jednym i w drugim ważna jest przestronność i minimalizm. Jest między nimi również sporo różnic, o których warto pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge