Wyposażenie do ogrodu – co musi się znaleźć w funkcjonalnej przestrzeni?

Ogród stanowi miejsce, w którym uwielbiamy spędzać wolny czas na przyjemnym relaksie, regenerowaniu sił po długim dniu pracy, na spotkaniach ze znajomymi lub zabawach z dziećmi. Aby to wszystko było możliwe, trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie do ogrodu. Choć zazwyczaj kojarzymy wyłącznie meble ogrodowe z kanapami i leżakami, to tak naprawdę jest przynajmniej kilka typów mebli, które potrafią być bardzo przydatne w przestrzeni przydomowej. Co musi się w niej zatem znaleźć, żeby ogród był w pełni funkcjonalny?

Wyposażenie do ogrodu – grunt to komfort odpoczywania

Meble rekreacyjne stanowią oczywiście podstawę, trudno temu zaprzeczyć. Zaliczamy do nich sofy, fotele i krzesła, a także zróżnicowane stoły (kawowe lub pełnowymiarowe).

Wyposażenie do ogrodu bywa wykonywane z różnych surowców. Najczęściej można znaleźć produkty z surowców naturalnych (drewno, rattan, metal) lub sztucznych (polipropylen, PVC). Każdy z surowców ma swoje cechy charakterystyczne, a wykonane z niego meble sprawdzają się w innych warunkach.

Najtrwalsze są oczywiście produkty z polipropylenu, który jest niemal całkowicie odporny na działanie wilgoci, temperatury oraz promieniowania UV. Wykazuje też olbrzymią wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Meble rekreacyjne z tworzyw sztucznych można bez problemu przechowywać na zewnątrz przez cały rok. Warto tylko przykryć go praktycznymi pokrowcami – zapobiegają zakurzeniu lub zachlapaniu błotem.

Modele z drewna, rattanu i metalu wymagają nieco więcej zachodu oraz regularnych zabiegów konserwatorskich. Jeśli jednak będziemy o nie odpowiednio dbać, bez najmniejszych przeszkód posłużą nam przez wiele lat.

Meble do magazynowania – szafy, skrzynie i schowki ogrodowe

Oprócz mebli rekreacyjnych w ogrodzie występują także inne typy wyposażenia. Szczególnie istotne są produkty służące do przechowywania rozmaitych przedmiotów.

Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się pojemne szafy i skrzynie. Wykonuje się je z najbardziej trwałych surowców, aby bez najmniejszych trudności przetrwały przez cały rok w zmiennych warunkach. Meble tego typu zachowują optymalną formę oraz zapewniają bezpieczeństwo wszystkich przechowywanych przedmiotów.

Co można schować w skrzyniach i szafach ogrodowych? Przede wszystkim służą oczywiście do przechowywania narzędzi ogrodniczych oraz sprzętu. W największych modelach udaje się nawet schować kosiarkę do trawy lub piłę do przycinania gałęzi. W nieco mniejszych warto ukryć przed ciekawskimi dziećmi chemię – odżywki i nawozy oraz podstawowe akcesoria ogrodowe.

Skrzynie przydają się w strefie roboczej i rekreacyjnej. Mogą służyć jako schowek na poduszki na meble ogrodowe lub na zabawki najmłodszych użytkowników ogrodu. Z pomocą mebli do przechowywania magazynujemy wszystkie przedmioty, które nie muszą leżeć na wierzchu, a chcemy je cały czas mieć pod ręką.

Plac zabaw – miejsce nieskrępowanej i bezpiecznej zabawy

W ogrodach, z których regularnie korzystają małe dzieci, warto przygotować również specjalną przestrzeń, przeznaczoną na plac zabaw. W takim miejscu montuje się oczywiście rozmaite zabawki oraz domki ogrodowe, składające się z różnych modułów.

Wielkość takiego placu zabaw zależy od wieku oraz ilości dzieci korzystających z niego regularnie. Trzeba oczywiście zwrócić uwagę na zakup produktów bezpiecznych, z odpowiednimi atestami. Najczęściej wyposażenie do ogrodu dla dzieci wykonuje się z tworzyw sztucznych (akcesoria dla najmłodszych) lub drewna (elementy dla nieco starszych dzieci).

Idealny ogród – miejsce, do którego chcemy wracać

Odpowiednie wyposażenie ogrodu sprawia, że chętnie do niego wracamy i czujemy się w nim dobrze. Podobnie jak w przypadku salonu, tak i w strefach przydomowych może być bowiem przytulnie. Wówczas odpoczywamy i regenerujemy siły, a czas spędzony w takim miejscu to naprawdę czysta przyjemność.

Wiele oczywiście zależy od odpowiedniego wyposażenia. Należy zadbać o wprowadzenie sprzętów rekreacyjnych oraz spełniających inne role. Dzięki temu zawsze będziemy mieć wszystko pod ręką, a nasza zielona przestrzeń będzie nie tylko piękna, ale też w pełni funkcjonalna. Wyposażenie do ogrodu staje się zatem kluczowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge