Za co kochamy drewniane meble ogrodowe?

Drewno ma w sobie metaforyczne ciepło, charakter i estetykę, czyli to, czego potrzebujemy w każdej aranżacji, również ogrodowej. Trudno się dziwić, że drewniane meble ogrodowe wciąż pojawiają się na naszych posesjach. Sprawdzają się zarówno w ogrodach klasycznych, jak i tych nowoczesnych. Co warto o nich wiedzieć?

Zestaw drewniany nie tylko dla tradycjonalistów

Drewno będąc materiałem naturalnym, doskonale wpisuje się w otoczenie. Przyroda – kwiaty, krzewy i drzewa to idealne kompozycje, które na pierwszym miejscu tworzą spójną całość z klasyczną architekturą domu.

Drewniane meble ogrodowe są ponadto dostępne w różnych kolorach. Można pokusić się o zakup surowego drewna i samodzielnie stworzyć wymarzone meble, bądź też wybrać już gotowe produkty, ale przeznaczone do lakierowania. Lakiery dostępne w stosunkowo szerokiej palecie kolorystycznej oznaczają, że ostateczny efekt wizualny będzie dostosowany do własnych wymagań. Tak potraktowane drewno zyskuje także na dodatkowej ochronie przed działaniem czynników zewnętrznych, zatem możemy liczyć na walory praktyczne, a nie tylko wizualne.

Pomysły producentów naprawdę potrafią zaskakiwać. Pośród drewnianych mebli ogrodowych znajdujemy coraz ciekawsze kształty i produkty, które poza vintagowym ogrodem, uzupełnią również nowocześnie zorganizowanej, zielonej architektury. Drewno jest chętnie łączone z metalem oraz szkłem. Metalowe dodatki lub elementy nadają trwałości i solidności. Estetyką lepiej wpisują się w wystroje ogrodów minimalistycznych i surowych. Z kolei wykorzystanie szkła dodaje lekkości i elegancji.

Właściwości drewnianych mebli ogrodowych

Drewno dobrze radzi sobie z narażeniem na warunki atmosferyczne, o ile zostaje odpowiednio do nich przygotowane. Co to znaczy? Drewniane meble ogrodowe wymagają regularnej konserwacji, impregnacji, właściwego miejsca do przechowywania poza sezonem oraz corocznych napraw uszkodzeń, jeśli takowe się pojawiają.

Odpowiednio pielęgnowane meble do ogrodu wykonane z drewna, są w stanie przetrwać długie lata. Zabezpieczenie w postaci lakieru to podstawa, by na powierzchni została stworzona warstwa niepozwalająca na wnikanie wilgoci. Powłoka po lakierowaniu staje się ponadto gładsza. Lakier może być matowy lub błyszczący, co daje szansę na uzyskiwanie ciekawego efektu. Do tego decydujemy samodzielnie o tym, czy jest to lakier bezbarwny czy kolorowy. Dobór mebli ogrodowych pod względem kolorystycznym? Żaden problem!

Aby drewniane meble zachowały swoje właściwości wymagają również nasączania olejem. Taki zabieg wpływa na ochronę przed patynowaniem wierzchniej warstwy. Efektem jest ponadto spływanie wody po powierzchni drewna, a nie jej wsiąkanie. Taki zabieg wystarczy wykonywać raz do roku. W zależności od wybranych produktów, w ich składzie mogą znaleźć się substancje odżywcze, które pozwalają dłużej przetrwać drewnu mimo działania różnych warunków.

Prestiż i elegancja

Wystroje wnętrz, w których pojawiają się drewniane elementy, kojarzą się z klimatem wiejskim, rustykalnym, ale i stylistyką skandynawską. Ten sam efekt drewno oferuje pośród ogrodowych aranżacji. Co więcej, tak wykonane meble ogrodowe dają poczucie elegancji, wręcz prestiżu i luksusu. Z tego względu, poza wiejskimi klimatami i rustykalnymi przestrzeniami ogrodowymi, mogą zostać zaadaptowane do małej architektury, która docelowo ma być wyrafinowana i reprezentacyjna.

Dostępność rozmaitych wykonań, łączenia z innymi materiałami sprawiają, że drewniane, kształtne meble ogrodowe można ustawić na trawniku, ale i posadzce z kamienia. Uzupełnienie o szkło, a nawet tworzywa sztuczne, nie tylko w samych meblach, poszerza możliwości aranżacyjne. Odnajdą się z powodzeniem obok ogrodowych altan, działkowych, niewielkich domków, potężnych i luksusowych willi, a także na kamiennych patiach. Zamknięte zimowe ogrody, w których wzrok przyciąga unikalne drewno o charakterystycznym usłojeniu? To strzał w dziesiątkę i aranżacja, która podbija gusta najbardziej wymagających.

Jak wybierać meble ogrodowe?

Sposób i częstotliwość ich użytkowania to podstawa, ale nie wszystko. Drewniane meble ogrodowe wykonywane są z różnych gatunków, co oznacza odmienne właściwości, wygląd, kolor, jak i trwałość. Nie bez znaczenia pozostaje cena, która powinna iść w parze z oferowaną jakością. Na koniec dobrze jest uwzględnić informację o gwarancji na wybrane, drewniane meble ogrodowe. Proste wskazówki, dzięki którym zaaranżowanie wymarzonego ogrodu stanie się zadaniem dziecinnie prostym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge