Zakup działki pod budowę domu

Zakup działki pod budowę domu

Marzysz o własnym domu z ogródkiem, gdzie z przyjemnością odpoczniesz na świeżym powietrzu, a dzieci będą mieć miejsce do zabawy? Zakup działki, na której będziesz mógł rozpocząć jego budowę, to pierwszy krok, który musisz podjąć. Wybór odpowiedniego miejsca na siedlisko jest bardzo istotny. Od niego zależy, czy domownicy poczują się tam dobrze oraz, czy będą z radością wracać do domu.

Zakup działki pod budowę domu nie powinien być decyzją nieprzemyślaną i lekkomyślną. Decydując się na zamieszkanie w nowym miejscu i zainwestowanie sporych środków w budowę, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów i sprawdzić stan prawny nieruchomości, a także panujące na niej warunki wodno-gruntowe.

Zakup działki a stan prawny

Przede wszystkim należy dowiedzieć się, kto jest faktycznym właścicielem nieruchomości i czy ciążą na niej jakieś obciążenia. Nie wystarczy tutaj rozmowa z osobą, która podaje się za właściciela. Ponieważ zakup działki to kosztowna inwestycja, lepiej mieć pewność, czy istnieją inni współwłaściciele, służebności, hipoteki oraz dodatkowe ograniczenia w użytkowaniu działki, zanim zdecydujemy ostatecznie o sfinalizowaniu transakcji. Takich informacji mogą dostarczyć zapisy księgi wieczystej (KW). Wgląd do niej jest możliwy w wydziale ksiąg wieczystych sądu właściwego ze względu na lokalizację nieruchomości. Można też popytać sąsiadów, czy do konkretnej nieruchomości nie roszczą sobie praw osoby trzecie. Można dzięki temu uniknąć wielu kłopotów.

Infrastruktura

Decydując się na zakup, należy pamiętać, że na działce i wybudowanym w niej domu będziemy nie tylko mieszkać, ale również każdego dnia przemieszczać się stamtąd do pracy, szkoły, sklepu, przychodni i w wiele innych miejsc. Dlatego dobrze jest sprawdzić, w jaki sposób nieruchomość jest skomunikowana z pobliskimi miejscowościami i ważnymi dla nas miejscami oraz instytucjami. To kluczowa kwestia zwłaszcza dla tych osób, które muszą się przemieszczać za pomocą środków komunikacji takich jak autobus, pociąg, tramwaj itp. Jeżeli natomiast zamierzamy dojeżdżać własnym samochodem, powinniśmy zorientować się, ile zajmie dojazd.

Uzbrojenie nieruchomości

Na zakup działki bardzo często wpływa też to, czy jest to nieruchomość uzbrojona, czy też nie. Działki nieuzbrojone są zazwyczaj tańsze od tych drugich, ale wymagają też więcej pracy ze strony inwestora. Przyłączenie mediów może zająć sporo czasu i być bardzo kosztowne, a w niektórych przypadkach może się okazać całkiem niemożliwe. Dlatego warto sprawdzić to, zanim decyzja o zakupie zostanie ostatecznie podjęta.

Badania geotechniczne

Wybudowanie domu w niektórych rejonach może być znacznie trudniejsze i kosztowniejsze niż w innych. Wiele zależy bowiem od rodzaju gruntów, na których ma być posadowiony budynek, ich nośności oraz stosunków wodnych. Zdarza się też, że inwestor decyduje się na budowę w miejscu zagrożonym osuwiskami. Wszelkie wątpliwości w tej kwestii mogą rozwiać badania geotechniczne. Warto wykonać je jeszcze przez kupieniem działki – oczywiście za zgodą właściciela.

Zakup działki pod budowę domu to poważna decyzja na długie lata. Wymaga więc sprawdzenia nieruchomości nie tylko w terenie, ale również poprzez odpowiednie badania oraz zbadanie właściwych dokumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge