Drewniane meble do ogrodu - wady i zalety

Drewniane meble do ogrodu – wady i zalety

Ogrodowe aranżacje nie mogą pomijać tak istotnej kwestii, jak wybór mebli stwarzających komfortowe warunki do wypoczynku. W ich roli doskonale sprawdzą się drewniane meble do ogrodu, które mają sporo zalet. Od lat cieszą się ogromną popularnością i stanowią element wyposażenia przydomowych ogrodów. Za co tak bardzo je cenimy?

Drewniane meble do ogrodu mają swój niepowtarzalny urok. Czy będzie to ustawiona w parku drewniana ławeczka, leżak, czy też wielki zestaw ze stołem oraz sześcioma krzesłami, który zagości na tarasie, potrafią cieszyć nasze oczy. Cenimy przede wszystkim ich miły dla oka kolor oraz efektowny rysunek słojów, którzy często żal jest pokrywać farbą. Dlatego właśnie wiele osób do impregnacji i pielęgnacji drewna wybiera preparaty, które pozostawiają ten rysunek widoczny.

Zalety drewnianych mebli

Drewniane meble do ogrodu to bardzo efektowny element przydomowej przestrzeni. Nie powinno zatem dziwić, że na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Ich zaletą jest między innymi to, że doskonale łączą się z różnymi materiałami. Ładnie zaprezentują się, jeśli ustawimy je na drewnianym tarasie, kamiennym patio albo po prostu na trawniku pośród ogrodowej roślinności. Drewniane meble do ogrodu bardzo często stanowią też element aranżacji balkonów.

Wśród zalet takich mebli należy wspomnieć ich naturalny, piękny kolor oraz efektowny rysunek słojów. Warto zwrócić uwagę, że te dwie cechy będą uzależnione od gatunku drewna, dlatego możemy tu mówić o dużej różnorodności. Dzięki niej drewniane meble spełnią oczekiwania osób o różnych gustach.

To jednak nie koniec ich zalet. Pamiętajmy o tym, że drewniane meble do ogrodu są przyjazne dla użytkowników. Brak alergenów to dobra wiadomość dla osób ciepiących na reakcje uczuleniowe. Atutem jest również to, że drewno potrafi samodzielnie regulować poziom wilgotności, przez co materiał utrzymuje higienę.

Drewniane meble do ogrodu mają też wady

Przykra wiadomość jest taka, że drewniane meble oprócz licznych zalet mają też wady. Jedną z nich jest ciężar mebli. Fakt, że drewno jest materiałem solidnym i odpornym na wiele uszkodzeń, pociąga za sobą także to, że jest stosunkowo ciężkie. Przestawianie drewnianych mebli na terenie ogrodu może być więc kłopotliwe.

Kolejną wadą jest stosunkowo słaba odporność na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Strukturę drewna może w widoczny sposób osłabiać deszcz, śnieg, mróz, wiatr, czy silne promienie słoneczne. Zachowanie mebli w doskonałej formie wymaga więc sporo uwagi z naszej strony. Konieczne są zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem odpowiednich preparatów. Lakiery, oleje, bejce i lakierobejce potrafią tu wiele zdziałać. Warto pamiętać także o tym, że drewniane meble do ogrodu mogą charakteryzować się różną trwałością w zależności od rodzaju materiału. Twarde drewno rodzime oraz wiele gatunków egzotycznych przy odpowiedniej pielęgnacji mogą wykazać się długą żywotnością.

Drewniane meble do ogrodu mają w sobie wiele uroku, ale dla zachowania dobrej kondycji wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Wprowadzone do ogrodowych aranżacji ocieplą ją i dodadzą charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge